SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji

Authorized Users Only
2019
Authors
Vuković, Helena
Contributors
Roganović, Jelena
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Benzodiazepini su lekovi čije farmakološke osobine omogućuju širok spektar primene kod različitih kliničkih stanja, počev od anksioznosti, nesanice, napada panike, epilepsije, mišićnog spazma itd. U ovom radu smo objasnili njihov mehanizam delovanja, farmakokinetiku i farmakološka dejstva. Iako imaju mali broj neželjenih reakcija, upotreba ovih lekova treba biti ograničena. U stomatologiji najširu primenu imaju midazolam i diazepam, kao najčešće korišćeni sedativni lekovi. Lek izbora u intravenskoj sedaciji je midazolam zbog brze biotransformacije, u dozi od 5 do 10 mg. Za oralnu sedaciju češće se koristi diazepam, sat vremena pre intervencije ili temazepam i lorazepam noć pred intervenciju. U dečjoj stomatologiji lek izbora je midazolam, u dozi 0,3 do 0,5 mg/kg. Zahvaljujući ovim lekovima postiže se smanjenje straha i kod ekstremno uplašenih pacijenata. Pored toga, dokazana je i primena klonazepama u terapiji odredjenih kategorija hroničnog orofacijalnog bola kao što je refraktarna t...rigeminalna neuralgja, stomatodinija i hronična mastikatorna mialgija. Takođe, u terapiji urgentnih stanja kao što je status epilepticus i trovanje lokalnim anesteticima najčešće se koristi diazepam.

Keywords:
Stomatološka farmakologija
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2621
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Vuković, Helena
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2621
AB  - Benzodiazepini su lekovi čije farmakološke osobine omogućuju širok spektar primene kod različitih kliničkih stanja, počev od anksioznosti, nesanice, napada panike, epilepsije, mišićnog spazma itd. U ovom radu smo objasnili njihov mehanizam delovanja, farmakokinetiku i farmakološka dejstva. Iako imaju mali broj neželjenih reakcija, upotreba ovih lekova treba biti ograničena. U stomatologiji najširu primenu imaju midazolam i diazepam, kao najčešće korišćeni sedativni lekovi. Lek izbora u intravenskoj sedaciji je midazolam zbog brze biotransformacije, u dozi od 5 do 10 mg. Za oralnu sedaciju češće se koristi diazepam, sat vremena pre intervencije ili  temazepam i lorazepam noć pred intervenciju. U dečjoj stomatologiji lek izbora je midazolam, u dozi 0,3 do 0,5 mg/kg. Zahvaljujući ovim lekovima postiže se smanjenje straha i kod ekstremno uplašenih pacijenata. Pored toga, dokazana je i primena klonazepama u terapiji odredjenih kategorija hroničnog orofacijalnog bola kao što je refraktarna trigeminalna neuralgja, stomatodinija i  hronična mastikatorna mialgija. Takođe, u terapiji urgentnih stanja kao što je status epilepticus i trovanje lokalnim anesteticima najčešće se koristi diazepam.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621
ER  - 
@misc{
author = "Vuković, Helena",
year = "2019",
abstract = "Benzodiazepini su lekovi čije farmakološke osobine omogućuju širok spektar primene kod različitih kliničkih stanja, počev od anksioznosti, nesanice, napada panike, epilepsije, mišićnog spazma itd. U ovom radu smo objasnili njihov mehanizam delovanja, farmakokinetiku i farmakološka dejstva. Iako imaju mali broj neželjenih reakcija, upotreba ovih lekova treba biti ograničena. U stomatologiji najširu primenu imaju midazolam i diazepam, kao najčešće korišćeni sedativni lekovi. Lek izbora u intravenskoj sedaciji je midazolam zbog brze biotransformacije, u dozi od 5 do 10 mg. Za oralnu sedaciju češće se koristi diazepam, sat vremena pre intervencije ili  temazepam i lorazepam noć pred intervenciju. U dečjoj stomatologiji lek izbora je midazolam, u dozi 0,3 do 0,5 mg/kg. Zahvaljujući ovim lekovima postiže se smanjenje straha i kod ekstremno uplašenih pacijenata. Pored toga, dokazana je i primena klonazepama u terapiji odredjenih kategorija hroničnog orofacijalnog bola kao što je refraktarna trigeminalna neuralgja, stomatodinija i  hronična mastikatorna mialgija. Takođe, u terapiji urgentnih stanja kao što je status epilepticus i trovanje lokalnim anesteticima najčešće se koristi diazepam.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621"
}
Vuković, H.. (2019). Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621
Vuković H. Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621 .
Vuković, Helena, "Farmakološke osobine i primena benzodiazepina u stomatologiji" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2621 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB