SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Silent period m. masseter-a

Authorized Users Only
2019
Authors
Guljaš, Marija
Contributors
Kršljak, Elena
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Refleks masetera, kao i inhibitorni refleks masetera značajni su za ispitivanje strukturne i funkcionalne očuvanosti maksilarnog i mandibularnog nerva, kao i struktura moždanog stabla. Refleksna aktivnost m. massetera reguliše voljne i nevoljne kretnje, kao i održavanje različitih položaja donje vilice (fiziološko mirovanje, centralna okluzija), pri čemu se elektromiografijom registruje kontinuirana električna aktivnost mišića. Ukoliko se u položaju centralne okluzije (snažna kontrakcija m. massetera) istovremeno nadraže receptori za bol (elektrostimulacijom kože u regiji n. mentalisa i n. infraorbitalisa), javlja se inhibitorni refleks masetera, koji je na elektromiogramu praćen prekidom električne aktivnosti (period tišine, SP). Postoje dve faze smanjene električne aktivnosti, SP1 i SP2. Vreme koje protekne do pojave SP1 na elektromiogramu (latentni period) je oko 10 - 13 ms, dok je za SP2 znatno duže i iznosi oko 40-50 ms. Inhibitorni refleks masetera ima dijagnostički značaj. Ukoli...ko se javlja samo jednostrano, ili postoji razlika veća od 1 ms u pojavi SP1 i SP2 između leve i desne strane, nalaz može ukazati na postojanje neurološkog poremećaja (dijabetična polineuropatija, trigeminalna neuralgija, lezije ponsa, tenziona glavobolja). Ispitivanje perioda tišine m. masseter-a ima i sudsko-medicinski značaj kod povreda n. alveolarisa inferiora (u toku davanja mandibularne anestezije ili hirurške ekstrakcije donjih umnjaka).

Keywords:
Maseterični mišić
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2670
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Guljaš, Marija
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2670
AB  - Refleks masetera, kao i inhibitorni refleks masetera značajni su za ispitivanje strukturne i funkcionalne očuvanosti maksilarnog i mandibularnog nerva, kao i struktura moždanog stabla. Refleksna aktivnost m. massetera reguliše voljne i nevoljne kretnje, kao i održavanje različitih položaja donje vilice (fiziološko mirovanje, centralna okluzija), pri čemu se elektromiografijom registruje kontinuirana električna aktivnost mišića. Ukoliko se u položaju centralne okluzije (snažna kontrakcija m. massetera) istovremeno nadraže receptori za bol (elektrostimulacijom kože u regiji n. mentalisa i n. infraorbitalisa), javlja se inhibitorni refleks masetera, koji je na elektromiogramu praćen prekidom električne aktivnosti (period tišine, SP). Postoje dve faze smanjene električne aktivnosti, SP1 i SP2. Vreme koje protekne do pojave SP1 na elektromiogramu (latentni period) je oko 10 - 13 ms, dok je za SP2 znatno duže i iznosi oko 40-50 ms. Inhibitorni refleks masetera ima dijagnostički značaj. Ukoliko se javlja samo jednostrano, ili postoji razlika veća od 1 ms u pojavi SP1 i SP2 između leve i desne strane, nalaz može ukazati na postojanje neurološkog poremećaja (dijabetična polineuropatija, trigeminalna neuralgija, lezije ponsa, tenziona glavobolja). Ispitivanje perioda tišine m. masseter-a ima i sudsko-medicinski značaj kod povreda n. alveolarisa inferiora (u toku davanja mandibularne anestezije ili hirurške ekstrakcije donjih umnjaka).
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Silent period m. masseter-a
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670
ER  - 
@misc{
author = "Guljaš, Marija",
year = "2019",
abstract = "Refleks masetera, kao i inhibitorni refleks masetera značajni su za ispitivanje strukturne i funkcionalne očuvanosti maksilarnog i mandibularnog nerva, kao i struktura moždanog stabla. Refleksna aktivnost m. massetera reguliše voljne i nevoljne kretnje, kao i održavanje različitih položaja donje vilice (fiziološko mirovanje, centralna okluzija), pri čemu se elektromiografijom registruje kontinuirana električna aktivnost mišića. Ukoliko se u položaju centralne okluzije (snažna kontrakcija m. massetera) istovremeno nadraže receptori za bol (elektrostimulacijom kože u regiji n. mentalisa i n. infraorbitalisa), javlja se inhibitorni refleks masetera, koji je na elektromiogramu praćen prekidom električne aktivnosti (period tišine, SP). Postoje dve faze smanjene električne aktivnosti, SP1 i SP2. Vreme koje protekne do pojave SP1 na elektromiogramu (latentni period) je oko 10 - 13 ms, dok je za SP2 znatno duže i iznosi oko 40-50 ms. Inhibitorni refleks masetera ima dijagnostički značaj. Ukoliko se javlja samo jednostrano, ili postoji razlika veća od 1 ms u pojavi SP1 i SP2 između leve i desne strane, nalaz može ukazati na postojanje neurološkog poremećaja (dijabetična polineuropatija, trigeminalna neuralgija, lezije ponsa, tenziona glavobolja). Ispitivanje perioda tišine m. masseter-a ima i sudsko-medicinski značaj kod povreda n. alveolarisa inferiora (u toku davanja mandibularne anestezije ili hirurške ekstrakcije donjih umnjaka).",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Silent period m. masseter-a",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670"
}
Guljaš, M.. (2019). Silent period m. masseter-a. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670
Guljaš M. Silent period m. masseter-a. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670 .
Guljaš, Marija, "Silent period m. masseter-a" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2670 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB