SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Epigenetičke promene u tumorima usne duplje

Authorized Users Only
2019
Authors
Aksentijević, Marko
Contributors
Milašin, Jelena
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Epigenetske promene su nasledne promene genske ekspresije bez promene primarne nukleotidne sekvence. Poslednjih godina istraživanja u oblasti kancerogeneze su utvrdila da je broj gena koji podležu epigenetskoj inaktivaciji čak i veći od broja gena koji su inaktivisani mutacijama. DNK metilacija je oblik epigenetske modifikacije, gde hipermetilacija CpG ostrvaca u okviru promotora tumor supresorskih gena dovodi do njihove inaktivacije i do maligne transformacije ćelije. Posttranslacione modifikacije histona imaju važnu ulogu u regulaciji transkripcije. Specifične kombinacije modifikacija histona u hromatinu određuju interakciju između histona, nehistonskih proteina i DNK. Novija istraživanja pokazuju veoma važnu ulogu nekodirajućih RNK (eng. non-coding RNA, ncRNK) u epigenetskoj regulaciji genske ekspresije inhibicijom translacije ili degradacijom transkripta. Ipak, najviše je podataka o značaju metilacije DNK kao bitnom mehanizmu epigenetskog utišavanja tumor supresorskih gena Kako su ...epigenetske promene, uključujući i hipermetilaciju, rani događaji u malignoj transformaciji, perspektive epigenetskih istraživanja u molekularnoj medicini su u primeni za ranu i neinvazivnu dijagnostiku kancera, kao i u predikciji odgovora na hemioterapiju i uvođenju epigenetske terapije.

Keywords:
Tumori usne duplje / Epigenetika / Humana genetika
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2672
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Aksentijević, Marko
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2672
AB  - Epigenetske promene su nasledne promene genske ekspresije bez promene primarne nukleotidne sekvence. Poslednjih godina istraživanja u oblasti kancerogeneze su utvrdila da je broj gena koji podležu epigenetskoj inaktivaciji čak i veći od broja gena koji su inaktivisani mutacijama. DNK metilacija je oblik epigenetske modifikacije, gde hipermetilacija CpG ostrvaca u okviru promotora tumor supresorskih gena dovodi do njihove inaktivacije i do maligne transformacije ćelije. Posttranslacione modifikacije histona imaju važnu ulogu u regulaciji transkripcije. Specifične kombinacije modifikacija histona u hromatinu određuju interakciju između histona, nehistonskih proteina i DNK. Novija istraživanja pokazuju veoma važnu ulogu nekodirajućih RNK (eng. non-coding RNA, ncRNK) u epigenetskoj regulaciji genske ekspresije inhibicijom translacije ili degradacijom transkripta. Ipak, najviše je podataka o značaju metilacije DNK kao bitnom mehanizmu epigenetskog utišavanja tumor supresorskih gena Kako su epigenetske promene, uključujući i hipermetilaciju, rani događaji u malignoj transformaciji, perspektive epigenetskih istraživanja u molekularnoj medicini su u primeni za ranu i neinvazivnu dijagnostiku kancera, kao i u predikciji odgovora na hemioterapiju i uvođenju epigenetske terapije.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Epigenetičke promene u tumorima usne duplje
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672
ER  - 
@misc{
author = "Aksentijević, Marko",
year = "2019",
abstract = "Epigenetske promene su nasledne promene genske ekspresije bez promene primarne nukleotidne sekvence. Poslednjih godina istraživanja u oblasti kancerogeneze su utvrdila da je broj gena koji podležu epigenetskoj inaktivaciji čak i veći od broja gena koji su inaktivisani mutacijama. DNK metilacija je oblik epigenetske modifikacije, gde hipermetilacija CpG ostrvaca u okviru promotora tumor supresorskih gena dovodi do njihove inaktivacije i do maligne transformacije ćelije. Posttranslacione modifikacije histona imaju važnu ulogu u regulaciji transkripcije. Specifične kombinacije modifikacija histona u hromatinu određuju interakciju između histona, nehistonskih proteina i DNK. Novija istraživanja pokazuju veoma važnu ulogu nekodirajućih RNK (eng. non-coding RNA, ncRNK) u epigenetskoj regulaciji genske ekspresije inhibicijom translacije ili degradacijom transkripta. Ipak, najviše je podataka o značaju metilacije DNK kao bitnom mehanizmu epigenetskog utišavanja tumor supresorskih gena Kako su epigenetske promene, uključujući i hipermetilaciju, rani događaji u malignoj transformaciji, perspektive epigenetskih istraživanja u molekularnoj medicini su u primeni za ranu i neinvazivnu dijagnostiku kancera, kao i u predikciji odgovora na hemioterapiju i uvođenju epigenetske terapije.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Epigenetičke promene u tumorima usne duplje",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672"
}
Aksentijević, M.. (2019). Epigenetičke promene u tumorima usne duplje. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672
Aksentijević M. Epigenetičke promene u tumorima usne duplje. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672 .
Aksentijević, Marko, "Epigenetičke promene u tumorima usne duplje" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2672 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB