SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba

Authorized Users Only
2019
Authors
Ćajić, Мilica
Contributors
Stojanović, Ljiljana
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Hipodoncija predstavlja kongenitalni nedostatak zuba i jedna je od najučestalijih kraniofacijalnih anomalija kod ljudi. Pojam hipodoncija se odnosi na nedostatak do 6 zuba. Oligodoncija se odnosi na nedostatak više od 6 zuba, dok anodoncija označava nedostatak svih zuba u vilici. Najnovija istraživanja ukazuju na to da su u etiologiji nastanka spomenutog stanja uključeni patologija genetske regulacije razvoja zuba, ali i faktori spoljašnje sredine. Hipodoncija se može pojaviti u sklopu prepoznatih sindroma poput Downovog sindroma ili ektodermalne displazije, ali i izolovano, nesindromski. Hipodoncija je mnogo učestalija u stalnoj denticiji nego u mlečnoj denticiji sa stopom pojavljivanja od 3.5% do 6.5%, zavisno od pola ili etičke pripadnosti. Najčešće nedostaju donji drugi pretkutnjaci i gornji lateralni sekutići. Uz hipodonciju često pronalazimo kliničke karakteristike poput mikrodoncije zuba, transpozicije zuba stalne denticije, ektopične stalne zube i infraokluziju mlečnih kutnjaka.... Lečenje ovog stanja uključuje otvaranja, zatvaranje i preraspodelu praznog prostora u koji bi trebao niknuti zub koji nedostaje. Nakon toga je uglavnom potrebna protetska ili implantoprotetska sanacija, autotransplantacija zuba ili restaurativno preoblikovanje krune zuba koji je pomaknut u prazan prostor.

Keywords:
Hipodoncija / Ortodoncija
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2677
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Ćajić, Мilica
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2677
AB  - Hipodoncija predstavlja kongenitalni nedostatak zuba i jedna je od najučestalijih kraniofacijalnih anomalija kod ljudi. Pojam hipodoncija se odnosi na nedostatak do 6 zuba. Oligodoncija se odnosi na nedostatak više od 6 zuba, dok anodoncija označava nedostatak svih zuba u vilici. Najnovija istraživanja ukazuju na to da su u etiologiji nastanka spomenutog stanja uključeni patologija genetske regulacije razvoja zuba, ali i faktori spoljašnje sredine. Hipodoncija se može pojaviti u sklopu prepoznatih sindroma poput Downovog sindroma ili ektodermalne displazije, ali i izolovano, nesindromski. Hipodoncija je mnogo učestalija u stalnoj denticiji nego u mlečnoj denticiji sa stopom pojavljivanja od 3.5% do 6.5%, zavisno od pola ili etičke pripadnosti. Najčešće nedostaju donji drugi pretkutnjaci i gornji lateralni sekutići. Uz hipodonciju često pronalazimo kliničke karakteristike poput mikrodoncije zuba, transpozicije zuba stalne denticije, ektopične stalne zube i infraokluziju mlečnih kutnjaka. Lečenje ovog stanja uključuje otvaranja, zatvaranje i preraspodelu praznog prostora u koji bi trebao niknuti zub koji nedostaje. Nakon toga je uglavnom potrebna protetska ili implantoprotetska sanacija, autotransplantacija zuba ili restaurativno preoblikovanje krune zuba koji je pomaknut u prazan prostor.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677
ER  - 
@misc{
author = "Ćajić, Мilica",
year = "2019",
abstract = "Hipodoncija predstavlja kongenitalni nedostatak zuba i jedna je od najučestalijih kraniofacijalnih anomalija kod ljudi. Pojam hipodoncija se odnosi na nedostatak do 6 zuba. Oligodoncija se odnosi na nedostatak više od 6 zuba, dok anodoncija označava nedostatak svih zuba u vilici. Najnovija istraživanja ukazuju na to da su u etiologiji nastanka spomenutog stanja uključeni patologija genetske regulacije razvoja zuba, ali i faktori spoljašnje sredine. Hipodoncija se može pojaviti u sklopu prepoznatih sindroma poput Downovog sindroma ili ektodermalne displazije, ali i izolovano, nesindromski. Hipodoncija je mnogo učestalija u stalnoj denticiji nego u mlečnoj denticiji sa stopom pojavljivanja od 3.5% do 6.5%, zavisno od pola ili etičke pripadnosti. Najčešće nedostaju donji drugi pretkutnjaci i gornji lateralni sekutići. Uz hipodonciju često pronalazimo kliničke karakteristike poput mikrodoncije zuba, transpozicije zuba stalne denticije, ektopične stalne zube i infraokluziju mlečnih kutnjaka. Lečenje ovog stanja uključuje otvaranja, zatvaranje i preraspodelu praznog prostora u koji bi trebao niknuti zub koji nedostaje. Nakon toga je uglavnom potrebna protetska ili implantoprotetska sanacija, autotransplantacija zuba ili restaurativno preoblikovanje krune zuba koji je pomaknut u prazan prostor.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677"
}
Ćajić, М.. (2019). Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677
Ćajić М. Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677 .
Ćajić, Мilica, "Dijagnoza i terapija hipodoncije zuba" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2677 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB