SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi

Authorized Users Only
2019
Authors
Milosavljević, Teodora
Contributors
Pavlica, Dušan
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Virusna hepatitis B infekcija je jedan od najozbiljnijih problema sa kojim se savremena medicina suočava. HBV je sferična partikula koja se sastoji od ikozaedarnog nukleokapsida i spoljašnjeg omotača. Replikuje se u jedru hepatocita. Izvor HBV infekcije je osoba sa klinički manifestnom ili asimptomatskom infekcijom. Virus se nalazi u krvi inficiranih kao i u salivi i drugim telesnim tečnostima. Prenosi se parenteralnim putem. HBV nije citocidan virus, a oštećenje hepatocita nastaje kao posledica imunskog odgovora domaćina. Za dijagnozu HBV infekcije koriste se brojne laboratorijske tehnike kojima se dokazuje prisustvo virusa, virusne DNK i virusnih antigena i antitela u bolesničkom materijalu. Inkubacioni period akutnog hepatitisa B iznosi 30+/-10 dana. Klinički tok i oblik akutnog hepatitisa B zavisi od inteziteta imunskog odgovora domaćina. Procenjuje se da je globalna prevalencija HBs antigena u 2016. iznosila 3–9% odnosno 292 miliona inficiranih osoba. Akutni virusni hepatitis se... klinički može ispoljiti u tipičnom ikteričnom ili u atipičnom obliku. Nespecifične mere prevencije hepatitis B infekcije obuhvataju sve postupke kojima se sprečava unošenje virusa u organizam. Specifične mere prevencije obuhvataju pasivnu i aktivnu imunizaciju. Zbog povećanog rizika od infekcije lekara i osoblja stomatološke ordinacije, neophodno je preduzeti sve korake kako bi se identifikovali pacijenti ili aktivni nosioci infekcije hepatitisa i preduzele mere zaštite. Stomatološki plan terapije za pacijente obolele od hepatitisa nije potrebno modifikovati, ali se tokom rada treba striktno pridržavati principa aseptičkog rada, kao i mera lične zaštite (rukavice, maska, naočare).

Keywords:
Hepatitis B virus / HBV
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2714
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Milosavljević, Teodora
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2714
AB  - Virusna hepatitis B infekcija je jedan od najozbiljnijih problema sa kojim se savremena medicina suočava. HBV je sferična partikula koja se sastoji od ikozaedarnog nukleokapsida i spoljašnjeg omotača. Replikuje se u jedru hepatocita. Izvor HBV infekcije je osoba sa klinički manifestnom ili asimptomatskom infekcijom. Virus se nalazi u krvi inficiranih kao i u salivi i drugim telesnim tečnostima. Prenosi se parenteralnim putem. HBV nije citocidan virus, a oštećenje hepatocita nastaje kao posledica imunskog odgovora domaćina. Za dijagnozu HBV infekcije koriste se brojne laboratorijske tehnike kojima se dokazuje prisustvo virusa, virusne DNK i virusnih antigena i antitela u bolesničkom materijalu.
Inkubacioni period akutnog hepatitisa B iznosi 30+/-10 dana. Klinički tok i oblik akutnog hepatitisa B zavisi od inteziteta imunskog odgovora domaćina.
Procenjuje se da je globalna prevalencija HBs antigena u 2016. iznosila 3–9% odnosno 292 miliona inficiranih osoba. Akutni virusni hepatitis se klinički može ispoljiti u tipičnom ikteričnom ili u atipičnom obliku.
Nespecifične mere prevencije hepatitis B infekcije obuhvataju sve postupke kojima se sprečava unošenje virusa u organizam. Specifične mere prevencije obuhvataju pasivnu i aktivnu imunizaciju. Zbog povećanog rizika od infekcije lekara i osoblja stomatološke ordinacije, neophodno je preduzeti sve korake kako bi se identifikovali pacijenti ili aktivni nosioci infekcije hepatitisa i preduzele mere zaštite. Stomatološki plan terapije za pacijente obolele od hepatitisa nije potrebno modifikovati, ali se tokom rada treba striktno pridržavati principa aseptičkog rada, kao i mera lične zaštite (rukavice, maska, naočare).
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714
ER  - 
@misc{
author = "Milosavljević, Teodora",
year = "2019",
abstract = "Virusna hepatitis B infekcija je jedan od najozbiljnijih problema sa kojim se savremena medicina suočava. HBV je sferična partikula koja se sastoji od ikozaedarnog nukleokapsida i spoljašnjeg omotača. Replikuje se u jedru hepatocita. Izvor HBV infekcije je osoba sa klinički manifestnom ili asimptomatskom infekcijom. Virus se nalazi u krvi inficiranih kao i u salivi i drugim telesnim tečnostima. Prenosi se parenteralnim putem. HBV nije citocidan virus, a oštećenje hepatocita nastaje kao posledica imunskog odgovora domaćina. Za dijagnozu HBV infekcije koriste se brojne laboratorijske tehnike kojima se dokazuje prisustvo virusa, virusne DNK i virusnih antigena i antitela u bolesničkom materijalu.
Inkubacioni period akutnog hepatitisa B iznosi 30+/-10 dana. Klinički tok i oblik akutnog hepatitisa B zavisi od inteziteta imunskog odgovora domaćina.
Procenjuje se da je globalna prevalencija HBs antigena u 2016. iznosila 3–9% odnosno 292 miliona inficiranih osoba. Akutni virusni hepatitis se klinički može ispoljiti u tipičnom ikteričnom ili u atipičnom obliku.
Nespecifične mere prevencije hepatitis B infekcije obuhvataju sve postupke kojima se sprečava unošenje virusa u organizam. Specifične mere prevencije obuhvataju pasivnu i aktivnu imunizaciju. Zbog povećanog rizika od infekcije lekara i osoblja stomatološke ordinacije, neophodno je preduzeti sve korake kako bi se identifikovali pacijenti ili aktivni nosioci infekcije hepatitisa i preduzele mere zaštite. Stomatološki plan terapije za pacijente obolele od hepatitisa nije potrebno modifikovati, ali se tokom rada treba striktno pridržavati principa aseptičkog rada, kao i mera lične zaštite (rukavice, maska, naočare).",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714"
}
Milosavljević, T.. (2019). HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714
Milosavljević T. HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714 .
Milosavljević, Teodora, "HBV infekcija – rizik u stomatološkoj praksi" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2714 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB