SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji

Authorized Users Only
2019
Authors
Vučković, Vladimir
Contributors
Živković, Slavoljub
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Veliki izbor modernih adhezivnih i estetskih materijala i razvoj novih tehnika preparacije nameću novi koncept preparacije kaviteta i značajnu modifikaciju Blekovih principa. Veći značaj se pridaje preventivnim merama u odnosu na terapijske. Minimalno invazivna stomatologija ima za cilj očuvanje prirodne strukture zuba i što je moguće duže odlaganje obimnijih preparacija. Akcenat se stavlja na procenu rizika za nastanak karijesa, prevenciju, ranu dijagnozu karijesa i remineralizaciju neaktivnih lezija. Iako se teži ka što većoj uštedi zubne supstance, preparacija kaviteta i restaurativna procedura su neophodne kod većih lezija i kada je prisutan bol kod pacijenta. Klinička i mikrobiološka istraživanja su pokazala da se zalivanjem može zaustaviti progresija inicijalnog karijesa, bez gubitka oblika i funkcije zdravih zubnih tkiva. Ukoliko zalivanje ne daje rezultate, potrebno je pristupiti klasičnoj restaurativnoj proceduru. Koncept minimalno invazvnih zahvata u restaurativnoj stomatolog...iji značajno zavisi i od materijala kojim će se vršiti restauracija. Estetski materijali zahtevaju određen oblik kaviteta, odnosno tip preparacije. Prednost adhezivne preparacije ogleda se u obliku kaviteta i značajnoj uštedi zdravog zubnog tkiva, čime se odstupa od Blekove preventivne ekstenzije. Adhezivnu preparaciju za sve klase karakterišu zaobljeni zidovi, odnosno kruškolik ili ovoidan oblik kaviteta. Minimalna restaurativna procedura obuhvata: preventivnu restauraciju kompozitnom smolom gde se preostale jamice i fisure zalivaju zalivačima, preventivnu glas-jonomer restauraciju i atraumatski restaurativni tretman (ART).

Keywords:
Restaurativna stomatologija / Minimalno invazivna stomatologija
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2724
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Vučković, Vladimir
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2724
AB  - Veliki izbor modernih adhezivnih i estetskih materijala i razvoj novih tehnika preparacije nameću novi koncept preparacije kaviteta i značajnu modifikaciju Blekovih principa. Veći značaj se pridaje preventivnim merama u odnosu na terapijske. Minimalno invazivna stomatologija ima za cilj očuvanje prirodne strukture zuba i što je moguće duže odlaganje obimnijih preparacija. Akcenat se stavlja na procenu rizika za nastanak karijesa, prevenciju, ranu dijagnozu karijesa i remineralizaciju neaktivnih lezija. Iako se teži ka što većoj uštedi zubne supstance, preparacija kaviteta i restaurativna procedura su neophodne kod većih lezija i kada je prisutan bol kod pacijenta. Klinička i mikrobiološka istraživanja su pokazala da se zalivanjem može zaustaviti progresija inicijalnog karijesa, bez gubitka oblika i funkcije zdravih zubnih tkiva. Ukoliko zalivanje ne daje rezultate, potrebno je pristupiti klasičnoj restaurativnoj proceduru. Koncept minimalno invazvnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji značajno zavisi i od materijala kojim će se vršiti restauracija. Estetski materijali zahtevaju određen oblik kaviteta, odnosno tip preparacije. Prednost adhezivne preparacije ogleda se u obliku kaviteta i značajnoj uštedi zdravog zubnog tkiva, čime se odstupa od Blekove preventivne ekstenzije. Adhezivnu preparaciju za sve klase karakterišu zaobljeni zidovi, odnosno kruškolik ili ovoidan oblik kaviteta. Minimalna restaurativna procedura obuhvata: preventivnu restauraciju kompozitnom smolom gde se preostale jamice i fisure zalivaju zalivačima, preventivnu glas-jonomer restauraciju i atraumatski restaurativni tretman (ART).
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724
ER  - 
@misc{
author = "Vučković, Vladimir",
year = "2019",
abstract = "Veliki izbor modernih adhezivnih i estetskih materijala i razvoj novih tehnika preparacije nameću novi koncept preparacije kaviteta i značajnu modifikaciju Blekovih principa. Veći značaj se pridaje preventivnim merama u odnosu na terapijske. Minimalno invazivna stomatologija ima za cilj očuvanje prirodne strukture zuba i što je moguće duže odlaganje obimnijih preparacija. Akcenat se stavlja na procenu rizika za nastanak karijesa, prevenciju, ranu dijagnozu karijesa i remineralizaciju neaktivnih lezija. Iako se teži ka što većoj uštedi zubne supstance, preparacija kaviteta i restaurativna procedura su neophodne kod većih lezija i kada je prisutan bol kod pacijenta. Klinička i mikrobiološka istraživanja su pokazala da se zalivanjem može zaustaviti progresija inicijalnog karijesa, bez gubitka oblika i funkcije zdravih zubnih tkiva. Ukoliko zalivanje ne daje rezultate, potrebno je pristupiti klasičnoj restaurativnoj proceduru. Koncept minimalno invazvnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji značajno zavisi i od materijala kojim će se vršiti restauracija. Estetski materijali zahtevaju određen oblik kaviteta, odnosno tip preparacije. Prednost adhezivne preparacije ogleda se u obliku kaviteta i značajnoj uštedi zdravog zubnog tkiva, čime se odstupa od Blekove preventivne ekstenzije. Adhezivnu preparaciju za sve klase karakterišu zaobljeni zidovi, odnosno kruškolik ili ovoidan oblik kaviteta. Minimalna restaurativna procedura obuhvata: preventivnu restauraciju kompozitnom smolom gde se preostale jamice i fisure zalivaju zalivačima, preventivnu glas-jonomer restauraciju i atraumatski restaurativni tretman (ART).",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724"
}
Vučković, V.. (2019). Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724
Vučković V. Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724 .
Vučković, Vladimir, "Koncept minimalno invazivnih zahvata u restaurativnoj stomatologiji" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2724 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB