SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Okluzija i parodoncijum

Authorized Users Only
2020
Authors
Ilić, Andreja
Contributors
Janković, Saša
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Okluzija predstavlja dinamičke morfološke i funkcionalne odnose između svih komponenti mastikatornog sistema – zuba i njihovih potpornih tkiva (parodoncijuma), neuromuskularnog sistema, temporomandibularnih zglobova i kraniofacijalnog skeleta. Pri okluziji stvaraju se sile koje deluju na zub i njihov potporni aparat. Osobine sila koje deluju na zube i njihov potporni aparat su kvantitativne i kvalitativne. Od kvantitativnih osobina sila od značaja su jačina sile, trajanje sile i učestalost njenog delovanja. Kvalitativne osobine sila su smer i tačka delovanja sile. Okluzalna trauma je oštećenje parodoncijuma koja nastaje kao posledica delovanja traumatskih sila na zube. Razlikujemo primarni i sekundarni okluzalni traumatizam. Pod primarnim okluzalnim traumatizmom se podrazumevaju promene u parodoncijumu koje nastaju kao posledica delovanja jačih sila na zdrav parodoncijum. Pod sekundarnim okluzalnim traumatizom podrazumevaju se oštećenja parodoncijuma uslovljena udruženim delovanjem tra...umatske okluzije i prisutnog zapaljenja u parodoncijumu. Za postavljanje dijagnoze traumatske okluzije koristimo direktne i indirektne metode. Povećana mobilnost zuba, migracija zuba, prisustvo nekarijesnih cervikalnih lezija ili recesija takođe mogu ukazati na poremećen odnos okluzije i parodoncijuma.

Keywords:
Parodontologija / Okluzija / Parodoncijum
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2742
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Ilić, Andreja
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2742
AB  - Okluzija predstavlja dinamičke morfološke i funkcionalne odnose između svih komponenti mastikatornog sistema – zuba i njihovih potpornih tkiva (parodoncijuma), neuromuskularnog sistema, temporomandibularnih zglobova i kraniofacijalnog skeleta. Pri okluziji stvaraju se sile koje deluju na zub i njihov potporni aparat. Osobine sila koje deluju na zube i njihov potporni aparat su kvantitativne i kvalitativne. Od kvantitativnih osobina sila od značaja su jačina sile, trajanje sile i učestalost njenog delovanja. Kvalitativne osobine sila su smer i tačka delovanja sile. Okluzalna trauma je oštećenje parodoncijuma koja nastaje kao posledica delovanja traumatskih sila na zube. Razlikujemo primarni i sekundarni okluzalni traumatizam. Pod primarnim okluzalnim traumatizmom se podrazumevaju promene u parodoncijumu koje nastaju kao posledica delovanja jačih sila na zdrav parodoncijum. Pod sekundarnim okluzalnim traumatizom podrazumevaju se oštećenja parodoncijuma uslovljena udruženim delovanjem traumatske okluzije i prisutnog zapaljenja u parodoncijumu. Za postavljanje dijagnoze traumatske okluzije koristimo direktne i indirektne metode. Povećana mobilnost zuba, migracija zuba, prisustvo nekarijesnih cervikalnih lezija ili recesija takođe mogu ukazati na poremećen odnos okluzije i parodoncijuma.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Okluzija i parodoncijum
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742
ER  - 
@misc{
author = "Ilić, Andreja",
year = "2020",
abstract = "Okluzija predstavlja dinamičke morfološke i funkcionalne odnose između svih komponenti mastikatornog sistema – zuba i njihovih potpornih tkiva (parodoncijuma), neuromuskularnog sistema, temporomandibularnih zglobova i kraniofacijalnog skeleta. Pri okluziji stvaraju se sile koje deluju na zub i njihov potporni aparat. Osobine sila koje deluju na zube i njihov potporni aparat su kvantitativne i kvalitativne. Od kvantitativnih osobina sila od značaja su jačina sile, trajanje sile i učestalost njenog delovanja. Kvalitativne osobine sila su smer i tačka delovanja sile. Okluzalna trauma je oštećenje parodoncijuma koja nastaje kao posledica delovanja traumatskih sila na zube. Razlikujemo primarni i sekundarni okluzalni traumatizam. Pod primarnim okluzalnim traumatizmom se podrazumevaju promene u parodoncijumu koje nastaju kao posledica delovanja jačih sila na zdrav parodoncijum. Pod sekundarnim okluzalnim traumatizom podrazumevaju se oštećenja parodoncijuma uslovljena udruženim delovanjem traumatske okluzije i prisutnog zapaljenja u parodoncijumu. Za postavljanje dijagnoze traumatske okluzije koristimo direktne i indirektne metode. Povećana mobilnost zuba, migracija zuba, prisustvo nekarijesnih cervikalnih lezija ili recesija takođe mogu ukazati na poremećen odnos okluzije i parodoncijuma.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Okluzija i parodoncijum",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742"
}
Ilić, A.. (2020). Okluzija i parodoncijum. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742
Ilić A. Okluzija i parodoncijum. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742 .
Ilić, Andreja, "Okluzija i parodoncijum" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2742 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB