SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Keramičke krunice u frontu

Authorized Users Only
2020
Authors
Talić, Andrijana
Contributors
Dodić, Slobodan
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Funkcionalna i estetska rekonstrukcija prednjih zuba fiksnim nadoknadama je zahtevan postupak. Savremena stomatologija koristi različite gradivne materijale u protetskoj rekostrukciji prednjih zuba. Brz i uspešan razvoj keramičkih materijala, a posebno njihova dobra estetska svojstva, omogućili su značajnu primenu ovih materijala u svakodnevnoj stomatološkoj praksi. U indikacije za izradu keramičkih krunica ubrajaju se visoki estetski zahtevi kao i različiti slučajevi oštećenja zuba frontalne regije (defekti u predelu prednjih zuba sa gubitkom gleđnog i dentinskog tkiva, promenjena boja zuba, rotirani zubi i zubi atipičnog položaja, frakture krunica prednjih zuba, suprapozicija i infrapozicija prednjih zuba, aproksimalni karijes ili karijes na labijalnim površinama zuba koji ne može adekvatno da se restaurira kompozitnim ispunom). Keramički sistemi koji se koriste u izradi keramičkih krunica frontalne regije su keramike koje poseduju bolje estetske karakteristike, a manju tvrdoću: feld...spatna silikatna keramika i litijum-disilikatna keramika. Količina zubne supstance koja se uklanja prilikom preparacije zavisi od vrste materijala. Kada se planira upotreba keramičkih sistema slabijih mehaničkih svojstava, uklanja se najmanje 1 mm, odnosno 0,8 mm zubne sustance sa svih površina, dok se sa incizalne površine uklanja 1,5-2 mm zubne supstance. Demarkacija preparacije zuba prilikom izrade keramičkih krunica frontalne regije, najčešće je oblika stepenika sa unutrašnjim zaobljenjem. Otiskivanje zuba za prihvatanje keramičkih krunica može se vršiti primenom konvencionalnih ili digitalnih tehnika otiskivanja. Keramičke krunice frontalne regije se cementiraju kompozitnim cementima.

Keywords:
Stomatološka protetika / Fiksne nadoknade / Keramičke krunice
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2743
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Talić, Andrijana
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2743
AB  - Funkcionalna i estetska rekonstrukcija prednjih zuba fiksnim nadoknadama je zahtevan postupak. Savremena stomatologija koristi različite gradivne materijale u protetskoj rekostrukciji prednjih zuba. Brz i uspešan razvoj keramičkih materijala, a posebno njihova dobra estetska svojstva, omogućili su značajnu primenu ovih materijala u svakodnevnoj stomatološkoj praksi. U indikacije za izradu keramičkih krunica ubrajaju se visoki estetski zahtevi kao i različiti slučajevi oštećenja zuba frontalne regije (defekti u predelu prednjih zuba sa gubitkom gleđnog i dentinskog tkiva, promenjena boja zuba, rotirani zubi i zubi atipičnog položaja, frakture krunica prednjih zuba, suprapozicija i infrapozicija prednjih zuba, aproksimalni karijes ili karijes na labijalnim površinama zuba koji ne može adekvatno da se restaurira kompozitnim ispunom). Keramički sistemi koji se koriste u izradi keramičkih krunica frontalne regije su keramike koje poseduju bolje estetske karakteristike, a manju tvrdoću: feldspatna silikatna keramika i litijum-disilikatna keramika. Količina zubne supstance koja se uklanja prilikom preparacije zavisi od vrste materijala. Kada se planira upotreba keramičkih sistema slabijih mehaničkih svojstava, uklanja se najmanje 1 mm, odnosno 0,8 mm zubne sustance sa svih površina, dok se sa incizalne površine uklanja 1,5-2 mm zubne supstance. Demarkacija preparacije zuba prilikom izrade keramičkih krunica frontalne regije, najčešće je oblika stepenika sa unutrašnjim zaobljenjem. Otiskivanje zuba za prihvatanje keramičkih krunica može se vršiti primenom konvencionalnih ili digitalnih tehnika otiskivanja. Keramičke krunice frontalne regije se cementiraju kompozitnim cementima.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Keramičke krunice u frontu
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743
ER  - 
@misc{
author = "Talić, Andrijana",
year = "2020",
abstract = "Funkcionalna i estetska rekonstrukcija prednjih zuba fiksnim nadoknadama je zahtevan postupak. Savremena stomatologija koristi različite gradivne materijale u protetskoj rekostrukciji prednjih zuba. Brz i uspešan razvoj keramičkih materijala, a posebno njihova dobra estetska svojstva, omogućili su značajnu primenu ovih materijala u svakodnevnoj stomatološkoj praksi. U indikacije za izradu keramičkih krunica ubrajaju se visoki estetski zahtevi kao i različiti slučajevi oštećenja zuba frontalne regije (defekti u predelu prednjih zuba sa gubitkom gleđnog i dentinskog tkiva, promenjena boja zuba, rotirani zubi i zubi atipičnog položaja, frakture krunica prednjih zuba, suprapozicija i infrapozicija prednjih zuba, aproksimalni karijes ili karijes na labijalnim površinama zuba koji ne može adekvatno da se restaurira kompozitnim ispunom). Keramički sistemi koji se koriste u izradi keramičkih krunica frontalne regije su keramike koje poseduju bolje estetske karakteristike, a manju tvrdoću: feldspatna silikatna keramika i litijum-disilikatna keramika. Količina zubne supstance koja se uklanja prilikom preparacije zavisi od vrste materijala. Kada se planira upotreba keramičkih sistema slabijih mehaničkih svojstava, uklanja se najmanje 1 mm, odnosno 0,8 mm zubne sustance sa svih površina, dok se sa incizalne površine uklanja 1,5-2 mm zubne supstance. Demarkacija preparacije zuba prilikom izrade keramičkih krunica frontalne regije, najčešće je oblika stepenika sa unutrašnjim zaobljenjem. Otiskivanje zuba za prihvatanje keramičkih krunica može se vršiti primenom konvencionalnih ili digitalnih tehnika otiskivanja. Keramičke krunice frontalne regije se cementiraju kompozitnim cementima.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Keramičke krunice u frontu",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743"
}
Talić, A.. (2020). Keramičke krunice u frontu. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743
Talić A. Keramičke krunice u frontu. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743 .
Talić, Andrijana, "Keramičke krunice u frontu" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2743 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB