SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Ciste pljuvačnih žlezdi

Authorized Users Only
2020
Authors
Đurđević, Teodora
Contributors
Jezdić, Zoran
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Ciste se mogu pojaviti kako na svakom organu, tako i na malim i velikim pljuvačnim žlezdama. Ciste velikih pljuvačnih žlezda mogu nastati kao posledica traumatskog odvajanja delova parenhima odizvodnog kanala u kome dolazi do retencije sekreta. Ciste malih submukoznih pljuvačnih žlezda se najčešće vide u labijalnim žlezdama donje usne. Lokalizuju se na prelazu rumenog dela prema sluznici unutrašnje površine donje usne. Veličina im se kreće do 1cm a redje više. U žlezdama jezika ciste se najčešće javljaju u Blandin-Nuhn-ovim žlezdama. Lečenje ciste u velikim pljuvačnim žlezdama je hirurško, a sastoji se u subtotalnoj ili totalnoj parotidektomiji kod cista u parotidnoj žlezdi. Ciste submandibularne žlezde ekstirpiraju se zajedno sa žlezdom. Ciste malih pljuvačnih žlezda uklanjaju se ekscizijom zajedno sa preostalim tkivom žlezda (Ranula). To su ciste sublingvalne pljuvačne žlezde ili submukozne akcesorne pljuvačne žlezde poda usne duplje. Infekcije su najčešći uzročnici nastanka ove cis...te, ali i oštra ivica zuba seče predeo izvodnih kanala sublingvalne pljuvačne žlezde. Cistična lezija nastaje dilatacijom kanala i spajanjem pojedinih acinusa, obložena je epitelom a označava se kao retenciona. Pored retencione ciste postoji i ekstravazaciona cista, koja nastaje pri traumi prodiranjem sekreta u okolno tkivo. Ova cista nema epitelni pokrivač za razliku od retencione. Smetnje koje čine površne i duboke sublingvalne ciste najčešće su minimalne. Svojom veličinom mogu elevirati jezik i činiti smetnje pri jelu i govoru. Terapija sublingvalnih cista je hirurška. Najčešće se primenjuju marsupijalizacija i ekstirpacija ciste sa sublingvalnom ili akcesornom pljuvačnom žlezdom.

Keywords:
Pljuvačne žlezde / Ciste
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2762
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Đurđević, Teodora
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2762
AB  - Ciste se mogu pojaviti kako na svakom organu, tako i na malim i velikim pljuvačnim žlezdama. Ciste velikih pljuvačnih žlezda mogu nastati kao posledica traumatskog odvajanja delova parenhima odizvodnog kanala u kome dolazi do retencije sekreta. Ciste malih submukoznih pljuvačnih žlezda se najčešće vide u labijalnim žlezdama donje usne. Lokalizuju se na prelazu rumenog dela prema sluznici unutrašnje površine donje usne. Veličina im se kreće do 1cm a redje više. U žlezdama jezika ciste se najčešće javljaju u Blandin-Nuhn-ovim žlezdama. Lečenje ciste u velikim pljuvačnim žlezdama je hirurško, a sastoji se u subtotalnoj ili totalnoj parotidektomiji kod cista u parotidnoj žlezdi. Ciste submandibularne žlezde ekstirpiraju se zajedno sa žlezdom. Ciste malih pljuvačnih žlezda uklanjaju se ekscizijom zajedno sa preostalim tkivom žlezda (Ranula). To su ciste sublingvalne pljuvačne žlezde ili  submukozne akcesorne pljuvačne žlezde poda usne duplje. Infekcije su najčešći uzročnici nastanka ove ciste, ali i oštra ivica zuba seče predeo izvodnih kanala sublingvalne pljuvačne žlezde. Cistična lezija nastaje dilatacijom kanala i spajanjem pojedinih acinusa, obložena je  epitelom a označava se kao retenciona. Pored retencione ciste postoji i ekstravazaciona cista, koja nastaje pri traumi prodiranjem sekreta u okolno tkivo. Ova cista nema epitelni pokrivač za razliku od retencione. Smetnje koje čine površne i duboke sublingvalne ciste najčešće su minimalne. Svojom veličinom mogu elevirati jezik i činiti smetnje pri jelu i govoru. Terapija sublingvalnih cista je hirurška. Najčešće se primenjuju marsupijalizacija i ekstirpacija ciste sa sublingvalnom ili akcesornom pljuvačnom žlezdom.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Ciste pljuvačnih žlezdi
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762
ER  - 
@misc{
author = "Đurđević, Teodora",
year = "2020",
abstract = "Ciste se mogu pojaviti kako na svakom organu, tako i na malim i velikim pljuvačnim žlezdama. Ciste velikih pljuvačnih žlezda mogu nastati kao posledica traumatskog odvajanja delova parenhima odizvodnog kanala u kome dolazi do retencije sekreta. Ciste malih submukoznih pljuvačnih žlezda se najčešće vide u labijalnim žlezdama donje usne. Lokalizuju se na prelazu rumenog dela prema sluznici unutrašnje površine donje usne. Veličina im se kreće do 1cm a redje više. U žlezdama jezika ciste se najčešće javljaju u Blandin-Nuhn-ovim žlezdama. Lečenje ciste u velikim pljuvačnim žlezdama je hirurško, a sastoji se u subtotalnoj ili totalnoj parotidektomiji kod cista u parotidnoj žlezdi. Ciste submandibularne žlezde ekstirpiraju se zajedno sa žlezdom. Ciste malih pljuvačnih žlezda uklanjaju se ekscizijom zajedno sa preostalim tkivom žlezda (Ranula). To su ciste sublingvalne pljuvačne žlezde ili  submukozne akcesorne pljuvačne žlezde poda usne duplje. Infekcije su najčešći uzročnici nastanka ove ciste, ali i oštra ivica zuba seče predeo izvodnih kanala sublingvalne pljuvačne žlezde. Cistična lezija nastaje dilatacijom kanala i spajanjem pojedinih acinusa, obložena je  epitelom a označava se kao retenciona. Pored retencione ciste postoji i ekstravazaciona cista, koja nastaje pri traumi prodiranjem sekreta u okolno tkivo. Ova cista nema epitelni pokrivač za razliku od retencione. Smetnje koje čine površne i duboke sublingvalne ciste najčešće su minimalne. Svojom veličinom mogu elevirati jezik i činiti smetnje pri jelu i govoru. Terapija sublingvalnih cista je hirurška. Najčešće se primenjuju marsupijalizacija i ekstirpacija ciste sa sublingvalnom ili akcesornom pljuvačnom žlezdom.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Ciste pljuvačnih žlezdi",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762"
}
Đurđević, T.. (2020). Ciste pljuvačnih žlezdi. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762
Đurđević T. Ciste pljuvačnih žlezdi. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762 .
Đurđević, Teodora, "Ciste pljuvačnih žlezdi" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2762 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB