SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Direktno prekrivanje pulpe

Authorized Users Only
2020
Authors
Jakovljević, Miloš
Contributors
Miletić, Vesna
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Direktno prekrivanje pulpe podrazumeva aplikaciju medikamenta direktno na eksponiranu površinu pulpnog tkiva, u cilju očuvanja njenog vitaliteta. Pulpa može biti eksponirana usled ekskavacije karijesnih masa, dejstvom traume ili jatrogeno. Neophodno je pre procedure ustanoviti stanje pulpnog tkiva, pomoću anamneze, kliničkog pregleda, testova senzibiliteta i rendgenografije. Tek kada se utvrdi da je pulpa zdrava ili reverzibilno inflamirana može se primeniti ovaj vide terapije. Pre započinjanja procedure zub se mora izolovati koferdamom i dezinfikovati. Nakon ispiranja kaviteta vodom, kuglicom vate aplikuje se hemostatik. Uspešnom kontrolom hemoragije u roku od 5-10 minuta, stvaraju se uslovi za nastavak procedure. Nakon toga se aplikuje neki od bioaktivnih materijala na bazi kalcijum-silikata, od kojih se danas preporučuju MTA ili Biodentin. Oni favorizuju reparatorne procese u pulpi koji su, histološki dokazano, znatno povoljniji u odnosu na ranije korišćeni Ca(OH)2. Kod mlađih pacij...enata, sa bogatijom vaskularizacijom pulpe i odsustvom degenerativnih promena, bolja je prognoza tretmana. Vitalitet zuba koji su podvrgnuti ovom vidu terapije, mora se redovno kontrolisati.

Keywords:
Direktno prekrivanje pulpe / Vitalitet zubne pulpe / Mineral trioksid agregat (MTA) / Biodentin
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2828
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Jakovljević, Miloš
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2828
AB  - Direktno prekrivanje pulpe podrazumeva aplikaciju medikamenta direktno na eksponiranu površinu pulpnog tkiva, u cilju očuvanja njenog vitaliteta. Pulpa može biti eksponirana usled ekskavacije karijesnih masa, dejstvom traume ili jatrogeno. Neophodno je pre procedure ustanoviti stanje pulpnog tkiva, pomoću anamneze, kliničkog pregleda, testova senzibiliteta i rendgenografije. Tek kada se utvrdi da je pulpa zdrava ili reverzibilno inflamirana može se primeniti ovaj vide terapije. Pre započinjanja procedure zub se mora izolovati koferdamom i dezinfikovati. Nakon ispiranja kaviteta vodom, kuglicom vate aplikuje se hemostatik. Uspešnom kontrolom hemoragije u roku od 5-10 minuta, stvaraju se uslovi za nastavak procedure. Nakon toga se aplikuje neki od bioaktivnih materijala na bazi kalcijum-silikata, od kojih se danas preporučuju MTA ili Biodentin. Oni favorizuju reparatorne procese u pulpi koji su, histološki dokazano, znatno povoljniji u odnosu na ranije korišćeni Ca(OH)2. Kod mlađih pacijenata, sa bogatijom vaskularizacijom pulpe i odsustvom degenerativnih promena, bolja je prognoza tretmana. Vitalitet zuba koji su podvrgnuti ovom vidu terapije, mora se redovno kontrolisati.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Direktno prekrivanje pulpe
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828
ER  - 
@misc{
author = "Jakovljević, Miloš",
year = "2020",
abstract = "Direktno prekrivanje pulpe podrazumeva aplikaciju medikamenta direktno na eksponiranu površinu pulpnog tkiva, u cilju očuvanja njenog vitaliteta. Pulpa može biti eksponirana usled ekskavacije karijesnih masa, dejstvom traume ili jatrogeno. Neophodno je pre procedure ustanoviti stanje pulpnog tkiva, pomoću anamneze, kliničkog pregleda, testova senzibiliteta i rendgenografije. Tek kada se utvrdi da je pulpa zdrava ili reverzibilno inflamirana može se primeniti ovaj vide terapije. Pre započinjanja procedure zub se mora izolovati koferdamom i dezinfikovati. Nakon ispiranja kaviteta vodom, kuglicom vate aplikuje se hemostatik. Uspešnom kontrolom hemoragije u roku od 5-10 minuta, stvaraju se uslovi za nastavak procedure. Nakon toga se aplikuje neki od bioaktivnih materijala na bazi kalcijum-silikata, od kojih se danas preporučuju MTA ili Biodentin. Oni favorizuju reparatorne procese u pulpi koji su, histološki dokazano, znatno povoljniji u odnosu na ranije korišćeni Ca(OH)2. Kod mlađih pacijenata, sa bogatijom vaskularizacijom pulpe i odsustvom degenerativnih promena, bolja je prognoza tretmana. Vitalitet zuba koji su podvrgnuti ovom vidu terapije, mora se redovno kontrolisati.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Direktno prekrivanje pulpe",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828"
}
Jakovljević, M.. (2020). Direktno prekrivanje pulpe. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828
Jakovljević M. Direktno prekrivanje pulpe. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828 .
Jakovljević, Miloš, "Direktno prekrivanje pulpe" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2828 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB