Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma
Само за регистроване кориснике
2020
Дипломски рад (Објављена верзија)

Метаподаци
Приказ свих података о документуАпстракт
Osnovni cilj nehirurške terapije parodoncijuma je redukcija ili uklanjanje inflamacije u potpunosti. Često sama obrada tvrdog zida parodontalnih džepova nije dovoljna i neophodna je dodatna (potporna, adjuvantna) terapija.
Pod hemioterapeutikom se podrazumeva svako sredstvo koje se ordinira sistemski ili lokalno u cilju rezolucije inflamacije.
Hemioterapeutici se prema mestu aplikacije dele na lokalne i sistemske. Sistemski mogu da se ordiniraju antibiotici, probiotici i nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Lokalno mogu da budu aplikovani antibiotici i antiseptična sredstva.
Antiseptična sredstva uključuju hlorheksidin, vodonik peroksid, fenolne preparate i druga sredstva (povidon jod, heksetidin, itd).
Postoji širok spektar lokalnih hemioterapeutika, a isto tako i veliki broj načina kojima se oni lakše i na efikasniji način aplikuju u subgingivalnu regiju.
Hemioterapeutici treba da ispune različite osobine koje se iz didaktičkih razloga klasifikuju u fizičke, hemijske i biološke....
Kao najbitnija osobina ističe se ciljano dejstvo hemioterapeutika- specifičnost i supstantivnost, tj. protrahovano dejstvo preparata na mestu primene.
Radi ostvarivanja maksimalnog terapijskog efekta bitno je poznavanje njihovog mehanizma, spektra dejstva, indikacija i kontraindikacija.
Kao i svaki lek koji se unosi u organizam može da izazove neželjene efekte, koji su u većini slučajeve reverzibilne prirode. Bitno ih je prepoznati i savetovati prestanak korišćenja na određeno vreme ili propisati hemioterapeutik iz druge grupe.
Кључне речи:
Parodontitisi / Terapija / Hemioterapeutici / Antiseptička sredstva / Lokalni antibioticiИзвор:
2020Издавач:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
Колекције
Институција/група
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Živković, Nikola PY - 2020 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2843 AB - Osnovni cilj nehirurške terapije parodoncijuma je redukcija ili uklanjanje inflamacije u potpunosti. Često sama obrada tvrdog zida parodontalnih džepova nije dovoljna i neophodna je dodatna (potporna, adjuvantna) terapija. Pod hemioterapeutikom se podrazumeva svako sredstvo koje se ordinira sistemski ili lokalno u cilju rezolucije inflamacije. Hemioterapeutici se prema mestu aplikacije dele na lokalne i sistemske. Sistemski mogu da se ordiniraju antibiotici, probiotici i nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Lokalno mogu da budu aplikovani antibiotici i antiseptična sredstva. Antiseptična sredstva uključuju hlorheksidin, vodonik peroksid, fenolne preparate i druga sredstva (povidon jod, heksetidin, itd). Postoji širok spektar lokalnih hemioterapeutika, a isto tako i veliki broj načina kojima se oni lakše i na efikasniji način aplikuju u subgingivalnu regiju. Hemioterapeutici treba da ispune različite osobine koje se iz didaktičkih razloga klasifikuju u fizičke, hemijske i biološke. Kao najbitnija osobina ističe se ciljano dejstvo hemioterapeutika- specifičnost i supstantivnost, tj. protrahovano dejstvo preparata na mestu primene. Radi ostvarivanja maksimalnog terapijskog efekta bitno je poznavanje njihovog mehanizma, spektra dejstva, indikacija i kontraindikacija. Kao i svaki lek koji se unosi u organizam može da izazove neželjene efekte, koji su u većini slučajeve reverzibilne prirode. Bitno ih je prepoznati i savetovati prestanak korišćenja na određeno vreme ili propisati hemioterapeutik iz druge grupe. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2843 ER -
@misc{ author = "Živković, Nikola", year = "2020", abstract = "Osnovni cilj nehirurške terapije parodoncijuma je redukcija ili uklanjanje inflamacije u potpunosti. Često sama obrada tvrdog zida parodontalnih džepova nije dovoljna i neophodna je dodatna (potporna, adjuvantna) terapija. Pod hemioterapeutikom se podrazumeva svako sredstvo koje se ordinira sistemski ili lokalno u cilju rezolucije inflamacije. Hemioterapeutici se prema mestu aplikacije dele na lokalne i sistemske. Sistemski mogu da se ordiniraju antibiotici, probiotici i nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Lokalno mogu da budu aplikovani antibiotici i antiseptična sredstva. Antiseptična sredstva uključuju hlorheksidin, vodonik peroksid, fenolne preparate i druga sredstva (povidon jod, heksetidin, itd). Postoji širok spektar lokalnih hemioterapeutika, a isto tako i veliki broj načina kojima se oni lakše i na efikasniji način aplikuju u subgingivalnu regiju. Hemioterapeutici treba da ispune različite osobine koje se iz didaktičkih razloga klasifikuju u fizičke, hemijske i biološke. Kao najbitnija osobina ističe se ciljano dejstvo hemioterapeutika- specifičnost i supstantivnost, tj. protrahovano dejstvo preparata na mestu primene. Radi ostvarivanja maksimalnog terapijskog efekta bitno je poznavanje njihovog mehanizma, spektra dejstva, indikacija i kontraindikacija. Kao i svaki lek koji se unosi u organizam može da izazove neželjene efekte, koji su u većini slučajeve reverzibilne prirode. Bitno ih je prepoznati i savetovati prestanak korišćenja na određeno vreme ili propisati hemioterapeutik iz druge grupe.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2843" }
Živković, N.. (2020). Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2843
Živković N. Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma. 2020;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2843 .
Živković, Nikola, "Hemioterapeutici u terapiji oboljenja parodoncijuma" (2020), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2843 .