SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Karakterizacija akrilata sa nano česticama

Authorized Users Only
2020
Authors
Ivanović, Vera
Contributors
Lazić, Vojkan
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Protezni stomatitis je jedan od najčešćih problema kod nosilaca totalnih zubnih proteza. Prevalencija se kreće u rasponu od 15% do 75 %, dok je incidencija znatno češće kod osoba ženskog pola. Zlato zbog svojih poznatih antimikrobnih osobina može prevazići dati problem. Izabrane su čestice zlata u njihovoj nano formi (ZNč) pomiješane sa PMMA. Cilj istraživanja je bio sinteza PMMA sa ZNč za izradu totalnih zubnih proteza, i praćenje novonastalih mikrobioloških karakteristika kao i njihovo uporđivanje sa konvencionalnim PMMA. Za potrebe istraživanja procesom kivetiranja je dobijeno 24 diska debljine 14 mm, kontrolne grupe od konvencionalnog PMMA i ispitivane grupe od PMMA kome su dodate ZNč čestice u koncentraciji od 1 g/l . Mikrobiološka svojstva kontrolne i ispitivane grupe su dobijena zasijavanjem gljivica roda Candida albicans. Posmatrana su dva parametra, količina biofilma na diskovima, kao i količina gljivica u medijumu. Procjena broja gljivica je rađena na dva načina. Zasijavanjem... tečnosti dobijen je ukupan broj ćelija gljivica u biofilmu (CFU/ml). Takođe, korišćen je i rastvor MTT za procjenu metaboličke aktivnosti. Dobijeni rezlutati dokazali su da PMMA sa nano česticama zlata pokazuje znatno bolje mikrobiološke osobine što može doprinijeti prevenciji proteznog stomatitisa i terapiji istog.

Keywords:
Bezubost / Totalne zubne proteze / Protezni stomatitis / Polimetil-metakrilat / Zlato / Nanotehnologija
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2882
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Ivanović, Vera
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2882
AB  - Protezni stomatitis je jedan od najčešćih problema kod nosilaca totalnih zubnih proteza. Prevalencija se kreće u rasponu od 15% do 75 %, dok je incidencija znatno češće kod osoba ženskog pola. Zlato zbog svojih poznatih antimikrobnih osobina može prevazići dati problem. Izabrane su čestice zlata u njihovoj nano formi (ZNč) pomiješane sa PMMA. Cilj istraživanja je bio sinteza PMMA sa ZNč za izradu totalnih zubnih proteza, i praćenje novonastalih mikrobioloških karakteristika kao i njihovo uporđivanje sa konvencionalnim PMMA. Za potrebe istraživanja procesom kivetiranja je dobijeno 24 diska debljine 14 mm, kontrolne grupe od konvencionalnog PMMA i ispitivane grupe od PMMA kome su dodate ZNč čestice u koncentraciji od 1 g/l . Mikrobiološka svojstva kontrolne i ispitivane grupe su dobijena zasijavanjem gljivica roda Candida albicans. Posmatrana su dva parametra, količina biofilma na diskovima, kao i količina gljivica u medijumu. Procjena broja gljivica je rađena na dva načina. Zasijavanjem tečnosti dobijen je ukupan broj ćelija gljivica u biofilmu (CFU/ml). Takođe, korišćen je i rastvor MTT za procjenu metaboličke aktivnosti. Dobijeni rezlutati dokazali su da PMMA sa nano česticama zlata pokazuje znatno bolje mikrobiološke osobine što može doprinijeti prevenciji proteznog stomatitisa i terapiji istog.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Karakterizacija akrilata sa nano česticama
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882
ER  - 
@misc{
author = "Ivanović, Vera",
year = "2020",
abstract = "Protezni stomatitis je jedan od najčešćih problema kod nosilaca totalnih zubnih proteza. Prevalencija se kreće u rasponu od 15% do 75 %, dok je incidencija znatno češće kod osoba ženskog pola. Zlato zbog svojih poznatih antimikrobnih osobina može prevazići dati problem. Izabrane su čestice zlata u njihovoj nano formi (ZNč) pomiješane sa PMMA. Cilj istraživanja je bio sinteza PMMA sa ZNč za izradu totalnih zubnih proteza, i praćenje novonastalih mikrobioloških karakteristika kao i njihovo uporđivanje sa konvencionalnim PMMA. Za potrebe istraživanja procesom kivetiranja je dobijeno 24 diska debljine 14 mm, kontrolne grupe od konvencionalnog PMMA i ispitivane grupe od PMMA kome su dodate ZNč čestice u koncentraciji od 1 g/l . Mikrobiološka svojstva kontrolne i ispitivane grupe su dobijena zasijavanjem gljivica roda Candida albicans. Posmatrana su dva parametra, količina biofilma na diskovima, kao i količina gljivica u medijumu. Procjena broja gljivica je rađena na dva načina. Zasijavanjem tečnosti dobijen je ukupan broj ćelija gljivica u biofilmu (CFU/ml). Takođe, korišćen je i rastvor MTT za procjenu metaboličke aktivnosti. Dobijeni rezlutati dokazali su da PMMA sa nano česticama zlata pokazuje znatno bolje mikrobiološke osobine što može doprinijeti prevenciji proteznog stomatitisa i terapiji istog.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Karakterizacija akrilata sa nano česticama",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882"
}
Ivanović, V.. (2020). Karakterizacija akrilata sa nano česticama. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882
Ivanović V. Karakterizacija akrilata sa nano česticama. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882 .
Ivanović, Vera, "Karakterizacija akrilata sa nano česticama" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2882 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB