SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Infekcije submandibularnog prostora

Authorized Users Only
2020
Authors
Vojvodić, Nikola
Contributors
Sinobad, Vladimir
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Infekcije submandibularne regije najčešće potiču od infekcije donjih premolara i molara, u slučajevima kada gnojni eksudat koji se širi kroz inflamiranu pulpu na periodoncijum i kost, probije kortikalni deo donje vilice ispod pripoja milohioidnog mišića. Ograničen je medijalno hioglosnim mišićem, napred i nazad, prednjim i zadnjim digastričnim mišićima, a spolja platizmom i kožom. Sadrži submandibularnu žlezdu i limfne čvorove, pa treba imati u vidu u okviru diferencijalne dijagnoze zapaljenja ovog prostora, da infekcija može poticati od ovih struktura. Anamestički dobijamo informaciju o kratkoj evoluciji bolesti i jakim bolovima. Klinički se vidi crvenilo i otok koji se može odlikovati fenomenom fluktuacije ili pak imati tvrdu konzistenciju u zavisnosti da li je infekcija apscesnog tipa ili ima karakteristike brze fudrojantne propagacije odnosno osobine flegmone. Trizmus ide i do stepena gde je otvaranje usta skoro potpuno onemogućeno. Uglavnom lečenje podrazumeva ekstrakciju zuba uzr...očnika i /ili inciziju i drenažu aspcesne kolekcije uvek pazeći na pravac pružanja a. i v. facialis i grane facijalnog živca – r. marginalis mandibule. Mesto incizije submandibularnog apscesa je ispod donje ivice mandibule na rastojanju od 1 do 2 cm, upravo da se ne bi povredile ove vitalne strukture. Ukoliko su u pitanju flegnomozna zapaljenja sa tendencijom širenja u susedne prostore potrebno je uraditi više većih i češćih incizija i u susednim prostorima, pre svega u sublingvalnom i submentelnom. U takvim slučajevima obavezna je svakodnevna kontrola, a neretko kod takvih stanja je potrebno bolnički tretman. Usled komplikacija i širenja infekcije endokranijalo ili pak medijastinalno zahteva se konsultacija doktora drugih specijalizacija prvenstveno doktora maksilofacijalne hirurgije, infektologa, grudnog hirurga, neurohirurga, oftalmologa, farmakologa. Suzbijanjem opštih i lokalnih simptoma, pre svega antibioticima i fizikalnom terapijom, olakšava se izlečenje pacijenata.

Keywords:
Submandibularne infekcije / Dijagnoza / Terapija
Source:
2020
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2893
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Vojvodić, Nikola
PY  - 2020
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2893
AB  - Infekcije submandibularne regije najčešće potiču od infekcije donjih premolara i molara, u slučajevima kada gnojni eksudat koji se širi kroz inflamiranu pulpu na periodoncijum i kost, probije kortikalni deo donje vilice ispod pripoja milohioidnog mišića. Ograničen je medijalno hioglosnim mišićem, napred i nazad, prednjim i zadnjim digastričnim mišićima, a spolja platizmom i kožom. Sadrži submandibularnu žlezdu i limfne čvorove, pa treba imati u vidu u okviru diferencijalne dijagnoze zapaljenja ovog prostora, da infekcija može poticati od ovih struktura. Anamestički dobijamo informaciju o kratkoj evoluciji bolesti i jakim bolovima. Klinički se vidi crvenilo i otok koji se može odlikovati fenomenom fluktuacije ili pak imati tvrdu konzistenciju u zavisnosti da li je infekcija apscesnog tipa ili ima karakteristike brze fudrojantne propagacije odnosno osobine flegmone. Trizmus ide i do stepena gde je otvaranje usta skoro potpuno onemogućeno. Uglavnom lečenje podrazumeva ekstrakciju zuba uzročnika i /ili inciziju i drenažu aspcesne kolekcije uvek pazeći na pravac pružanja a. i v. facialis i grane facijalnog živca – r. marginalis mandibule. Mesto incizije submandibularnog apscesa je ispod donje ivice mandibule na rastojanju od 1 do 2 cm, upravo da se ne bi povredile ove vitalne strukture. Ukoliko su u pitanju flegnomozna zapaljenja sa tendencijom širenja u susedne prostore potrebno je uraditi više većih i češćih incizija i u susednim prostorima, pre svega u sublingvalnom i submentelnom. U takvim slučajevima obavezna je svakodnevna kontrola, a neretko kod takvih stanja je potrebno bolnički tretman. Usled komplikacija i širenja infekcije endokranijalo ili pak medijastinalno zahteva se konsultacija doktora drugih specijalizacija prvenstveno doktora maksilofacijalne hirurgije, infektologa, grudnog hirurga, neurohirurga, oftalmologa, farmakologa. Suzbijanjem opštih i lokalnih simptoma, pre svega antibioticima i fizikalnom terapijom, olakšava se izlečenje pacijenata.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Infekcije submandibularnog prostora
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893
ER  - 
@misc{
author = "Vojvodić, Nikola",
year = "2020",
abstract = "Infekcije submandibularne regije najčešće potiču od infekcije donjih premolara i molara, u slučajevima kada gnojni eksudat koji se širi kroz inflamiranu pulpu na periodoncijum i kost, probije kortikalni deo donje vilice ispod pripoja milohioidnog mišića. Ograničen je medijalno hioglosnim mišićem, napred i nazad, prednjim i zadnjim digastričnim mišićima, a spolja platizmom i kožom. Sadrži submandibularnu žlezdu i limfne čvorove, pa treba imati u vidu u okviru diferencijalne dijagnoze zapaljenja ovog prostora, da infekcija može poticati od ovih struktura. Anamestički dobijamo informaciju o kratkoj evoluciji bolesti i jakim bolovima. Klinički se vidi crvenilo i otok koji se može odlikovati fenomenom fluktuacije ili pak imati tvrdu konzistenciju u zavisnosti da li je infekcija apscesnog tipa ili ima karakteristike brze fudrojantne propagacije odnosno osobine flegmone. Trizmus ide i do stepena gde je otvaranje usta skoro potpuno onemogućeno. Uglavnom lečenje podrazumeva ekstrakciju zuba uzročnika i /ili inciziju i drenažu aspcesne kolekcije uvek pazeći na pravac pružanja a. i v. facialis i grane facijalnog živca – r. marginalis mandibule. Mesto incizije submandibularnog apscesa je ispod donje ivice mandibule na rastojanju od 1 do 2 cm, upravo da se ne bi povredile ove vitalne strukture. Ukoliko su u pitanju flegnomozna zapaljenja sa tendencijom širenja u susedne prostore potrebno je uraditi više većih i češćih incizija i u susednim prostorima, pre svega u sublingvalnom i submentelnom. U takvim slučajevima obavezna je svakodnevna kontrola, a neretko kod takvih stanja je potrebno bolnički tretman. Usled komplikacija i širenja infekcije endokranijalo ili pak medijastinalno zahteva se konsultacija doktora drugih specijalizacija prvenstveno doktora maksilofacijalne hirurgije, infektologa, grudnog hirurga, neurohirurga, oftalmologa, farmakologa. Suzbijanjem opštih i lokalnih simptoma, pre svega antibioticima i fizikalnom terapijom, olakšava se izlečenje pacijenata.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Infekcije submandibularnog prostora",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893"
}
Vojvodić, N.. (2020). Infekcije submandibularnog prostora. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893
Vojvodić N. Infekcije submandibularnog prostora. 2020;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893 .
Vojvodić, Nikola, "Infekcije submandibularnog prostora" (2020),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2893 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB