SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja

Authorized Users Only
2021
Authors
Gazivoda, Miloš
Contributors
Jovanović, Svetlana
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Najčešća oralna oboljenja koja su široko rasprostranjena u populaciji su karijes, parodontopatija, malokluzije i maligna oboljenja. Karijes i parodontopatija kao najviše zastupljena oboljenja imaju veliki uticaj na opšte zdravstveno stanje pojedinca, zajednicu u kojoj živi, kao i na društvo u celini. Ne treba zanemariti ni uticaj ovih oboljenja na radnu sposobnost, a samim tim ni ekonomski aspekt kako na pacijenta tako i na ekonomiju celokupne države. Postupci kao što su fluorisanje vode i lokalna individualna primena preparata fluora u velikoj meri smanjuje incidencu pojave karijesa, koji predstvlja najčešće oboljenje zuba. Javnozdravstveno vaspitanje populariše primenu higijenskih mera i utiče na zdravstveno prosvećivanje populacije, a samim tim umanjuje pojavu oralnih oboljenja. Maligna oboljenja ostavljaju ogromne posledice na fizički i psihički status pacijenta, dovode do socijalnog distanciranja i narušavaju kvalitet života. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja su veliki... i opterećuju i pojedinca i njegovu porodicu kao i celokupno društvo. Mere prevencije obuhvataju skup postupaka kojima se neka bolest sprečava. Za sprečavanje oralnih oboljenja i unapređenje oralnog zdravlja potreban je organizovani i multidisciplinarni pristup zajednice za primenu svih preventivnih mera. Primena zakona i preporuka kroz primarne, sekundarne i tercijarne preventivne mere i edukacija i motivacija pacijenata predstavljaju recept za unapređenje kvaliteta i dužine života svakog čoveka.

Keywords:
Oralna oboljenja / Prevencija
Source:
2021
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2905
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Gazivoda, Miloš
PY  - 2021
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2905
AB  - Najčešća oralna oboljenja koja su široko rasprostranjena u populaciji su karijes, parodontopatija, malokluzije i maligna oboljenja. Karijes i parodontopatija kao najviše zastupljena oboljenja imaju veliki uticaj na opšte zdravstveno stanje pojedinca, zajednicu u kojoj živi, kao i na društvo u celini. Ne treba zanemariti ni uticaj ovih oboljenja na radnu sposobnost, a samim tim ni ekonomski aspekt kako na pacijenta tako i na ekonomiju celokupne države. Postupci kao što su fluorisanje vode i lokalna individualna primena preparata fluora u velikoj meri smanjuje incidencu pojave karijesa, koji predstvlja najčešće oboljenje zuba. Javnozdravstveno vaspitanje populariše primenu higijenskih mera i utiče na zdravstveno prosvećivanje populacije, a samim tim umanjuje pojavu oralnih oboljenja. Maligna oboljenja ostavljaju ogromne posledice na fizički i psihički status pacijenta, dovode do socijalnog distanciranja i narušavaju kvalitet života. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja su veliki i opterećuju i pojedinca i njegovu porodicu kao i celokupno društvo. Mere prevencije obuhvataju skup postupaka kojima se neka bolest sprečava. Za sprečavanje oralnih oboljenja i unapređenje oralnog zdravlja potreban je organizovani i multidisciplinarni pristup zajednice za primenu svih preventivnih mera. Primena zakona i preporuka kroz primarne, sekundarne i tercijarne preventivne mere i edukacija i motivacija pacijenata predstavljaju recept za unapređenje kvaliteta i dužine života svakog čoveka.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja
ER  - 
@misc{
author = "Gazivoda, Miloš",
year = "2021",
abstract = "Najčešća oralna oboljenja koja su široko rasprostranjena u populaciji su karijes, parodontopatija, malokluzije i maligna oboljenja. Karijes i parodontopatija kao najviše zastupljena oboljenja imaju veliki uticaj na opšte zdravstveno stanje pojedinca, zajednicu u kojoj živi, kao i na društvo u celini. Ne treba zanemariti ni uticaj ovih oboljenja na radnu sposobnost, a samim tim ni ekonomski aspekt kako na pacijenta tako i na ekonomiju celokupne države. Postupci kao što su fluorisanje vode i lokalna individualna primena preparata fluora u velikoj meri smanjuje incidencu pojave karijesa, koji predstvlja najčešće oboljenje zuba. Javnozdravstveno vaspitanje populariše primenu higijenskih mera i utiče na zdravstveno prosvećivanje populacije, a samim tim umanjuje pojavu oralnih oboljenja. Maligna oboljenja ostavljaju ogromne posledice na fizički i psihički status pacijenta, dovode do socijalnog distanciranja i narušavaju kvalitet života. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja su veliki i opterećuju i pojedinca i njegovu porodicu kao i celokupno društvo. Mere prevencije obuhvataju skup postupaka kojima se neka bolest sprečava. Za sprečavanje oralnih oboljenja i unapređenje oralnog zdravlja potreban je organizovani i multidisciplinarni pristup zajednice za primenu svih preventivnih mera. Primena zakona i preporuka kroz primarne, sekundarne i tercijarne preventivne mere i edukacija i motivacija pacijenata predstavljaju recept za unapređenje kvaliteta i dužine života svakog čoveka.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja"
}
Gazivoda, M.. (2021). Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
Gazivoda M. Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja. 2021;..
Gazivoda, Miloš, "Javnozdravstvene mere prevencije oralnih oboljenja" (2021).

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB