SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Imedijatne proteze

Authorized Users Only
2021
Authors
Vasiljević, Kristina
Contributors
Tihaček-Šojić, Ljiljana
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Imedijatna proteza pripada posebnim vrstama proteza. Ona se izrađuje prije ekstrakcije zuba te se stavlja u pacijentova usta neposredno nakon ekstakcije čime se sprečava razdoblje bezubosti. Ima estetsku i funkcijsku vrijednost. Pacijenti se lakše odlučuju na ekstrakciju loših zuba. Indikovana je kod težih oblika parodontopatije, kod velikih karioznih defekata te fokalnih žarišta sa popratnim tegobama. Međutim da bi se stomatolog odlučio na izradu imedijatnih proteza, pacijent mora biti spreman na saradnju. Potrebno je utvrditi pravu dijagnozu i plan terapije te detaljno uputiti pacijenta u sve postupke izrade imedijatnih proteza. Kontraindikovana je kod pacijenata koji su hiruški rizični, kod kojih je provedena radioterapija područja glave i vrata. Zatim kod pacijenata koji imaju neku srčanu manu, poremećaj u zgrušavanju krvi. Stariji pacijenti teško mogu podnijeti vađenje više zuba u jednoj posjeti. Psihički poremećene osobe te one sa ograničenim mentalnim sposobnostima takođe su ko...ntraindikovane za izradu imedijatnih proteza. Važno je utvrditi pacijentove želje i očekivanja te mu objasniti mogućnosti izrade proteze. Preostali prirodni zubi u pacijentovim ustima daju informacije o veličini, obliku, boji i položaju zuba. Za tu potrebu mogu koristiti i stare proteze i fotografije pacijenta. Sve se to radi u cilju postizanja što prirodnijeg izgleda, te da pacijent što bolje podnese promjenu koju nosi terapija. Izrada imedijatnih proteza zahtjevnija je od izrade konvecionalne proteze. Nakon predaje proteze pacijentu je potrebno dati detaljne upute o nošenju te higijeni proteze i usta. Unutar nekoliko mjeseci nošenja protezu je potrebno podlagati. Nakon 10 do 14 mjeseci proteza se podlaganjem pretvara u trajnu. Pacijent bi trebao dolaziti na kontolu jedanput godišnje.

Keywords:
Stomatološka protetika / Imedijatne proteze
Source:
2021
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2922
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Vasiljević, Kristina
PY  - 2021
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2922
AB  - Imedijatna proteza pripada posebnim vrstama proteza. Ona se izrađuje prije ekstrakcije zuba te se stavlja u pacijentova usta neposredno nakon ekstakcije čime se sprečava razdoblje bezubosti. Ima estetsku i funkcijsku vrijednost. Pacijenti se lakše odlučuju na ekstrakciju loših zuba. Indikovana je kod težih oblika parodontopatije, kod velikih karioznih defekata te fokalnih žarišta sa popratnim tegobama.
Međutim da bi se stomatolog odlučio na izradu imedijatnih proteza, pacijent mora biti spreman na saradnju. Potrebno je utvrditi pravu dijagnozu i plan terapije te detaljno uputiti pacijenta u sve postupke izrade imedijatnih proteza. Kontraindikovana je kod pacijenata koji su hiruški rizični, kod kojih je provedena radioterapija područja glave i vrata. Zatim kod pacijenata koji imaju neku srčanu manu, poremećaj u zgrušavanju krvi. Stariji pacijenti teško mogu podnijeti vađenje više zuba u jednoj posjeti. Psihički poremećene osobe te one sa ograničenim mentalnim sposobnostima takođe su kontraindikovane za izradu imedijatnih proteza. Važno je utvrditi pacijentove želje i očekivanja te mu objasniti mogućnosti izrade proteze. Preostali prirodni zubi u pacijentovim ustima daju informacije o veličini, obliku, boji i položaju zuba. Za tu potrebu mogu koristiti i stare proteze i fotografije pacijenta. Sve se to radi u cilju postizanja što prirodnijeg izgleda, te da pacijent što bolje podnese promjenu koju nosi terapija. Izrada imedijatnih proteza zahtjevnija je od izrade konvecionalne proteze. Nakon predaje proteze pacijentu je potrebno dati detaljne upute o nošenju te higijeni proteze i usta. Unutar nekoliko mjeseci nošenja protezu je potrebno podlagati. Nakon 10 do 14 mjeseci proteza se podlaganjem pretvara u trajnu. Pacijent bi trebao dolaziti na kontolu jedanput godišnje.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Imedijatne proteze
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922
ER  - 
@misc{
author = "Vasiljević, Kristina",
year = "2021",
abstract = "Imedijatna proteza pripada posebnim vrstama proteza. Ona se izrađuje prije ekstrakcije zuba te se stavlja u pacijentova usta neposredno nakon ekstakcije čime se sprečava razdoblje bezubosti. Ima estetsku i funkcijsku vrijednost. Pacijenti se lakše odlučuju na ekstrakciju loših zuba. Indikovana je kod težih oblika parodontopatije, kod velikih karioznih defekata te fokalnih žarišta sa popratnim tegobama.
Međutim da bi se stomatolog odlučio na izradu imedijatnih proteza, pacijent mora biti spreman na saradnju. Potrebno je utvrditi pravu dijagnozu i plan terapije te detaljno uputiti pacijenta u sve postupke izrade imedijatnih proteza. Kontraindikovana je kod pacijenata koji su hiruški rizični, kod kojih je provedena radioterapija područja glave i vrata. Zatim kod pacijenata koji imaju neku srčanu manu, poremećaj u zgrušavanju krvi. Stariji pacijenti teško mogu podnijeti vađenje više zuba u jednoj posjeti. Psihički poremećene osobe te one sa ograničenim mentalnim sposobnostima takođe su kontraindikovane za izradu imedijatnih proteza. Važno je utvrditi pacijentove želje i očekivanja te mu objasniti mogućnosti izrade proteze. Preostali prirodni zubi u pacijentovim ustima daju informacije o veličini, obliku, boji i položaju zuba. Za tu potrebu mogu koristiti i stare proteze i fotografije pacijenta. Sve se to radi u cilju postizanja što prirodnijeg izgleda, te da pacijent što bolje podnese promjenu koju nosi terapija. Izrada imedijatnih proteza zahtjevnija je od izrade konvecionalne proteze. Nakon predaje proteze pacijentu je potrebno dati detaljne upute o nošenju te higijeni proteze i usta. Unutar nekoliko mjeseci nošenja protezu je potrebno podlagati. Nakon 10 do 14 mjeseci proteza se podlaganjem pretvara u trajnu. Pacijent bi trebao dolaziti na kontolu jedanput godišnje.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Imedijatne proteze",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922"
}
Vasiljević, K.. (2021). Imedijatne proteze. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922
Vasiljević K. Imedijatne proteze. 2021;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922 .
Vasiljević, Kristina, "Imedijatne proteze" (2021),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2922 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB