SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Etiologija i teorije karijesa

Authorized Users Only
2021
Authors
Vulović, Miroslava
Contributors
Petrović, Vanja
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Karijes je destruktivno progresivno oboljenje tvrdih zubnih tkiva uzrokovano opštim i lokalnim predisponirajućim faktorima među kojima se najviše ističe dentalni plak. Dentalni plak predstavlja naslagu bakterija na tvrdim zubnim tkivima. Kada ga nastane mikroorganizmi (a naročito infektivan među njima Streptococcus mutans) dolazi do fermentacije ugljenih hidrata unetih putem hrane. Kao rezultat nastaju kiseline koje smanjuju nivo pH usne duplje, remete njenu homeostazu i smanjuju zaštitne mehanizme pljuvačke i njenih činilaca. Svako narušavanje ove homeostaze dovodi do pokretanja procesa demineralizacija i remineralizacije tvrdih zubnih tkiva, što za posledicu ima pojavu karijesnih lezija. To mogu biti opšti (poput nasleđa, rase, pola, ishrane) i lokalni faktori (oblik i struktura zuba, zubne naslage, pljuvačka, mikroorganizmi) koji mogu značajno uticati i doprineti nastanku karijesa. Uzročnici karijesa su mnogobrojni, kao i teorije njegovog nastanka, počev od nekoliko hiljada godina s...tare teorije o crvima, preko endogenih i egzogenih teorija pa sve do Milerove teorije koja predstavlja prekretnicu u proučavanju karijesne patologije. U ovom razmaku od jednog ipo veka nizale su se brojne teorije koje su pokušavale da dokažu ili opovrgnu Milerov stav, što je sve doprinelo razvoju savremene teorije etiologije karijesa. Iako bi se moglo reći da savremena shvatanja predstavljaju izvesnu sublimaciju svih dosadašnjih teorija, jedna od glavnih razlika je način posmatranja ove patologije. Današnja teorija posmatra karijes kao bolest usne duplje a svoje ciljeve ogleda kroz upotrebu preventivnih i profilaktičkih mera prvenstveno za sprečavanja nastanka bolesti.

Keywords:
Karijes / Etiologija / Teorije o nastanku karijesa
Source:
2021
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2943
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Vulović, Miroslava
PY  - 2021
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2943
AB  - Karijes je destruktivno progresivno oboljenje tvrdih zubnih tkiva uzrokovano opštim i lokalnim predisponirajućim faktorima među kojima se najviše ističe dentalni plak. Dentalni plak predstavlja naslagu bakterija na tvrdim zubnim tkivima. Kada ga nastane mikroorganizmi (a naročito infektivan među njima Streptococcus mutans) dolazi do fermentacije ugljenih hidrata unetih putem hrane. Kao rezultat nastaju kiseline koje smanjuju nivo pH usne duplje, remete njenu homeostazu i smanjuju zaštitne mehanizme pljuvačke i njenih činilaca. Svako narušavanje ove homeostaze dovodi do pokretanja procesa demineralizacija i remineralizacije tvrdih zubnih tkiva, što za posledicu ima pojavu karijesnih lezija. To mogu biti opšti (poput nasleđa, rase, pola, ishrane) i lokalni faktori (oblik i struktura zuba, zubne naslage, pljuvačka, mikroorganizmi) koji mogu značajno uticati i doprineti nastanku karijesa. Uzročnici karijesa su mnogobrojni, kao i teorije njegovog nastanka, počev od nekoliko hiljada godina stare teorije o crvima, preko endogenih i egzogenih teorija pa sve do Milerove teorije koja predstavlja prekretnicu u proučavanju karijesne patologije. U ovom razmaku od jednog ipo veka nizale su se brojne teorije koje su pokušavale da dokažu ili opovrgnu Milerov stav, što je sve doprinelo razvoju savremene teorije etiologije karijesa. Iako bi se moglo reći da savremena shvatanja predstavljaju izvesnu sublimaciju svih dosadašnjih teorija, jedna od glavnih razlika je način posmatranja ove patologije. Današnja teorija posmatra karijes kao bolest usne duplje a svoje ciljeve ogleda kroz upotrebu preventivnih i profilaktičkih mera prvenstveno za sprečavanja nastanka bolesti.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Etiologija i teorije karijesa
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943
ER  - 
@misc{
author = "Vulović, Miroslava",
year = "2021",
abstract = "Karijes je destruktivno progresivno oboljenje tvrdih zubnih tkiva uzrokovano opštim i lokalnim predisponirajućim faktorima među kojima se najviše ističe dentalni plak. Dentalni plak predstavlja naslagu bakterija na tvrdim zubnim tkivima. Kada ga nastane mikroorganizmi (a naročito infektivan među njima Streptococcus mutans) dolazi do fermentacije ugljenih hidrata unetih putem hrane. Kao rezultat nastaju kiseline koje smanjuju nivo pH usne duplje, remete njenu homeostazu i smanjuju zaštitne mehanizme pljuvačke i njenih činilaca. Svako narušavanje ove homeostaze dovodi do pokretanja procesa demineralizacija i remineralizacije tvrdih zubnih tkiva, što za posledicu ima pojavu karijesnih lezija. To mogu biti opšti (poput nasleđa, rase, pola, ishrane) i lokalni faktori (oblik i struktura zuba, zubne naslage, pljuvačka, mikroorganizmi) koji mogu značajno uticati i doprineti nastanku karijesa. Uzročnici karijesa su mnogobrojni, kao i teorije njegovog nastanka, počev od nekoliko hiljada godina stare teorije o crvima, preko endogenih i egzogenih teorija pa sve do Milerove teorije koja predstavlja prekretnicu u proučavanju karijesne patologije. U ovom razmaku od jednog ipo veka nizale su se brojne teorije koje su pokušavale da dokažu ili opovrgnu Milerov stav, što je sve doprinelo razvoju savremene teorije etiologije karijesa. Iako bi se moglo reći da savremena shvatanja predstavljaju izvesnu sublimaciju svih dosadašnjih teorija, jedna od glavnih razlika je način posmatranja ove patologije. Današnja teorija posmatra karijes kao bolest usne duplje a svoje ciljeve ogleda kroz upotrebu preventivnih i profilaktičkih mera prvenstveno za sprečavanja nastanka bolesti.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Etiologija i teorije karijesa",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943"
}
Vulović, M.. (2021). Etiologija i teorije karijesa. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943
Vulović M. Etiologija i teorije karijesa. 2021;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943 .
Vulović, Miroslava, "Etiologija i teorije karijesa" (2021),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2943 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB