SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Transverzalni prelomi gornje vilice

Authorized Users Only
2019
Authors
Crljenica, Anja
Contributors
Jezdić, Zoran
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Gornja vilica je najveća parna i središnja kost lica. Na nivou nje razlikuju se telo i četiri nastavka: jabučni, čeoni, nepčani i alveolarni. U okviru povreda glave, prelomi gornje vilice zauzimaju treće mesto, nakon preloma nosnih kostiju i donje vilice. Glavni uzroci ovih preloma jesu izuzetno jake sile koje nastaju u toku saobraćajnih udesa, nasilja, sporta, padova itd. Frakture gornje vilice mogu se podeliti na prelome alveolarnog nastavka, sagitalne, transverzalne i kombinovane prelome, pri čemu su transverzalni najčešći i oni se dalje dele na Le Fort 1, Le Fort 2 i Le Fort 3 prelome. Klinički, ove prelome najčešće karakterišu traumatski otoci i hematomi srednje trećine lica, isticanje krvi i, eventualno, likvora iz nosa, subkonjuktivalne hemoragije, pseudoprogenija, otvoren zagrižaj itd. Dijagnostika ovih preloma se zasniva na anamnezi, kliničkom pregledu i pomoćnim dijagnostičkim procedurama. U terapiji, ukoliko je pacijent u opasnosti po život, pruža se hitna pomoć, a nakon sta...bilizacije stanja pristupa se lečenju samog preloma. Ukoliko se radi o prelomima bez dislokacije, pristup u lečenju će biti konzervativan, što bi podrazumevalo primenu intermaksilarne fiksacije. Sa druge strane, komplikovaniji prelomi zahtevaju hirurško lečenje, koje podrazumeva da se fiksacija koštanih fragmenata ostvaruje pomoću postupka osteosinteze. Razvoj i primena ovako savremenih metoda lečenja omogućile su da funkcionalni i estetski rezultati terapije budu znatno bolji, a da se postižu za mnogo kraće vreme. Usled toga, od velikog značaja je kontinuirano praćenje i usvajanje novih tehnika dijagnostike i terapije preloma gornje vilice.

Keywords:
Gornja vilica / Prelomi
Source:
2019
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2951
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Crljenica, Anja
PY  - 2019
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2951
AB  - Gornja vilica je najveća parna i središnja kost lica. Na nivou nje razlikuju se telo i četiri nastavka: jabučni, čeoni, nepčani i alveolarni. U okviru povreda glave, prelomi gornje vilice zauzimaju treće mesto, nakon preloma nosnih kostiju i donje vilice. Glavni uzroci ovih preloma jesu izuzetno jake sile koje nastaju u toku saobraćajnih udesa, nasilja, sporta, padova itd. Frakture gornje vilice mogu se podeliti na prelome alveolarnog nastavka, sagitalne, transverzalne i kombinovane prelome, pri čemu su transverzalni najčešći i oni se dalje dele na Le Fort 1, Le Fort 2 i Le Fort 3 prelome. Klinički, ove prelome najčešće karakterišu traumatski otoci i hematomi srednje trećine lica, isticanje krvi i, eventualno, likvora iz nosa, subkonjuktivalne hemoragije, pseudoprogenija, otvoren zagrižaj itd. Dijagnostika ovih preloma se zasniva na anamnezi, kliničkom pregledu i pomoćnim dijagnostičkim procedurama. U terapiji, ukoliko je pacijent u opasnosti po život, pruža se hitna pomoć, a nakon stabilizacije stanja pristupa se lečenju samog preloma. Ukoliko se radi o prelomima bez dislokacije, pristup u lečenju će biti konzervativan, što bi podrazumevalo primenu intermaksilarne fiksacije. Sa druge strane, komplikovaniji prelomi zahtevaju hirurško lečenje, koje podrazumeva da se fiksacija koštanih fragmenata ostvaruje pomoću postupka osteosinteze.
Razvoj i primena ovako savremenih metoda lečenja omogućile su da funkcionalni i estetski rezultati terapije budu znatno bolji, a da se postižu za mnogo kraće vreme. Usled toga, od velikog značaja je kontinuirano praćenje i usvajanje novih tehnika dijagnostike i terapije preloma gornje vilice.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Transverzalni prelomi gornje vilice
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951
ER  - 
@misc{
author = "Crljenica, Anja",
year = "2019",
abstract = "Gornja vilica je najveća parna i središnja kost lica. Na nivou nje razlikuju se telo i četiri nastavka: jabučni, čeoni, nepčani i alveolarni. U okviru povreda glave, prelomi gornje vilice zauzimaju treće mesto, nakon preloma nosnih kostiju i donje vilice. Glavni uzroci ovih preloma jesu izuzetno jake sile koje nastaju u toku saobraćajnih udesa, nasilja, sporta, padova itd. Frakture gornje vilice mogu se podeliti na prelome alveolarnog nastavka, sagitalne, transverzalne i kombinovane prelome, pri čemu su transverzalni najčešći i oni se dalje dele na Le Fort 1, Le Fort 2 i Le Fort 3 prelome. Klinički, ove prelome najčešće karakterišu traumatski otoci i hematomi srednje trećine lica, isticanje krvi i, eventualno, likvora iz nosa, subkonjuktivalne hemoragije, pseudoprogenija, otvoren zagrižaj itd. Dijagnostika ovih preloma se zasniva na anamnezi, kliničkom pregledu i pomoćnim dijagnostičkim procedurama. U terapiji, ukoliko je pacijent u opasnosti po život, pruža se hitna pomoć, a nakon stabilizacije stanja pristupa se lečenju samog preloma. Ukoliko se radi o prelomima bez dislokacije, pristup u lečenju će biti konzervativan, što bi podrazumevalo primenu intermaksilarne fiksacije. Sa druge strane, komplikovaniji prelomi zahtevaju hirurško lečenje, koje podrazumeva da se fiksacija koštanih fragmenata ostvaruje pomoću postupka osteosinteze.
Razvoj i primena ovako savremenih metoda lečenja omogućile su da funkcionalni i estetski rezultati terapije budu znatno bolji, a da se postižu za mnogo kraće vreme. Usled toga, od velikog značaja je kontinuirano praćenje i usvajanje novih tehnika dijagnostike i terapije preloma gornje vilice.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Transverzalni prelomi gornje vilice",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951"
}
Crljenica, A.. (2019). Transverzalni prelomi gornje vilice. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951
Crljenica A. Transverzalni prelomi gornje vilice. 2019;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951 .
Crljenica, Anja, "Transverzalni prelomi gornje vilice" (2019),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2951 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB