SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Primena antiseptika u terapiji parodontitisa

Authorized Users Only
2022
Authors
Pantelić, Sara
Contributors
Nikolić-Jakoba, Nataša
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Iako istorija traženja idealnog sredstva za održavanje oralne higijene traje više hiljada godina, do danas nije pronađeno sredstvo koje ima sve osobine koje jedan antiseptik treba da ispunjava. Kroz istoriju su naučnici probali da nađu idealnu formulu za antiseprično sredstvo, koristeći sastojke kao što su tela životinja, preko semenki anisa, pa sve do otrovnih hemijskih jedinjenja kao što je aresn. Pre otkrivanja hlorheksidina, za hemijsku kontrolu plaka koristila su se brojna sredstva koja su u svom sastavu sadržala enzime, soli metala, aminske alkohole, fenole i esencijalna ulja, kao i oksidna sredstva i sredstva kvaternernog amonijaka. Od oksidnih sredstava važno je spomenuti vodonik-peroksid koji najveću ulogu ima u supragingivalnoj kontroli dentalnog plaka, a od jedinjenja kvaternernog amonijaka cetilpiridinijum hlorid. Cetilpiridinijum hlorid je sredstvo koje se zbog svojih osobina često upoređivalo sa hlorheksidinom, međutim zbog kratkotrajog delovanja u usnoj duplji ono je pre...vaziđeno. Hlorheksidin je u savremenoj kliničkoj praksi sredstvo izbora u lečenju parodontitisa. I pored negativnih propratnih pojava koje prate upotrebu ovog antiseptka, njegovi terapijski efekti su veliki. Danas se on koristi u brojnim kliničkim slučajevima, kao što su preoperativna priprema i postoperativna nega, kod pacijenata sa intermaksilarnom imobilizacijom, oralnim infekcijama, kao i kod supragingivalne irigacije i proteznog stomatitisa. Hlorheksidin je jedini oralni antiseptik sa produženim antibakterijskim i antiplak efektom što ga za sada čini jedinstvenim na tržištu.

Keywords:
Antiseptici / Parodontitis / Dentalni plak
Source:
2022
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/3117
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Pantelić, Sara
PY  - 2022
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/3117
AB  - Iako istorija traženja idealnog sredstva za održavanje oralne higijene traje više hiljada godina, do danas nije pronađeno sredstvo koje ima sve osobine koje jedan antiseptik treba da ispunjava. Kroz istoriju su naučnici probali da nađu idealnu formulu za antiseprično sredstvo, koristeći sastojke kao što su tela životinja, preko semenki anisa, pa sve do otrovnih hemijskih jedinjenja kao što je aresn. Pre otkrivanja hlorheksidina, za hemijsku kontrolu plaka koristila su se brojna sredstva koja su u svom sastavu sadržala enzime, soli metala, aminske alkohole, fenole i esencijalna ulja, kao i oksidna sredstva i sredstva kvaternernog amonijaka. Od oksidnih sredstava važno je spomenuti vodonik-peroksid koji najveću ulogu ima u supragingivalnoj kontroli dentalnog plaka, a od jedinjenja kvaternernog amonijaka cetilpiridinijum hlorid. Cetilpiridinijum hlorid je sredstvo koje se zbog svojih osobina često upoređivalo sa hlorheksidinom, međutim zbog kratkotrajog delovanja u usnoj duplji ono je prevaziđeno. Hlorheksidin je u savremenoj kliničkoj praksi sredstvo izbora u lečenju parodontitisa. I pored negativnih propratnih pojava koje prate upotrebu ovog antiseptka, njegovi terapijski efekti su veliki. Danas se on koristi u brojnim kliničkim slučajevima, kao što su preoperativna priprema i postoperativna nega, kod pacijenata sa intermaksilarnom imobilizacijom, oralnim infekcijama, kao i kod supragingivalne irigacije i proteznog stomatitisa. Hlorheksidin je jedini oralni antiseptik sa produženim antibakterijskim i antiplak efektom što ga za sada čini jedinstvenim na tržištu.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Primena antiseptika u terapiji parodontitisa
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117
ER  - 
@misc{
author = "Pantelić, Sara",
year = "2022",
abstract = "Iako istorija traženja idealnog sredstva za održavanje oralne higijene traje više hiljada godina, do danas nije pronađeno sredstvo koje ima sve osobine koje jedan antiseptik treba da ispunjava. Kroz istoriju su naučnici probali da nađu idealnu formulu za antiseprično sredstvo, koristeći sastojke kao što su tela životinja, preko semenki anisa, pa sve do otrovnih hemijskih jedinjenja kao što je aresn. Pre otkrivanja hlorheksidina, za hemijsku kontrolu plaka koristila su se brojna sredstva koja su u svom sastavu sadržala enzime, soli metala, aminske alkohole, fenole i esencijalna ulja, kao i oksidna sredstva i sredstva kvaternernog amonijaka. Od oksidnih sredstava važno je spomenuti vodonik-peroksid koji najveću ulogu ima u supragingivalnoj kontroli dentalnog plaka, a od jedinjenja kvaternernog amonijaka cetilpiridinijum hlorid. Cetilpiridinijum hlorid je sredstvo koje se zbog svojih osobina često upoređivalo sa hlorheksidinom, međutim zbog kratkotrajog delovanja u usnoj duplji ono je prevaziđeno. Hlorheksidin je u savremenoj kliničkoj praksi sredstvo izbora u lečenju parodontitisa. I pored negativnih propratnih pojava koje prate upotrebu ovog antiseptka, njegovi terapijski efekti su veliki. Danas se on koristi u brojnim kliničkim slučajevima, kao što su preoperativna priprema i postoperativna nega, kod pacijenata sa intermaksilarnom imobilizacijom, oralnim infekcijama, kao i kod supragingivalne irigacije i proteznog stomatitisa. Hlorheksidin je jedini oralni antiseptik sa produženim antibakterijskim i antiplak efektom što ga za sada čini jedinstvenim na tržištu.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Primena antiseptika u terapiji parodontitisa",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117"
}
Pantelić, S.. (2022). Primena antiseptika u terapiji parodontitisa. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117
Pantelić S. Primena antiseptika u terapiji parodontitisa. 2022;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117 .
Pantelić, Sara, "Primena antiseptika u terapiji parodontitisa" (2022),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3117 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB