Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica
Само за регистроване кориснике
2022
Дипломски рад (Објављена верзија)

Метаподаци
Приказ свих података о документуАпстракт
Uvod: Medikamentozno uzrokovana nekroza vilica je retko oboljenje koje nastaje kao neželjeni efekat terapije različitih sistemskih bolesti. Prvi put je opisana pre skoro dve decenije kao neželjeni efekat leka iz grupe Bisfosfonata, iz čega je proisteklo prvobitno ime „Nekroza vilica uzrokovana Bisfosfonatima“, odnosno „BRONJ“. Uvođenjem novih medikamenata kako u terapiju malignih, tako i u terapiju nemalignih bolesti, tako je lista lekova koji ispoljavaju ovo neželjeno dejstvo proširena, tako da je aktuelan naziv „Medikamentima uzrokovana nekroza vilica“, odnosno „MRONJ“. U najvećem broju slučajeva osteonekroza je udružena sa ekstrakcijom zuba, dok je ređe spontana. „MRONJ“ svojom kliničkoradiografskom prezentacijom može veoma podsećati na druga stranja koja dovode do osteonekroze vilica, zbog čega je dobro uzeta anamneza i poznavanje lekova koji potencijalno mogu izazvati ovo oboljenje od velikog značaja za prevenciju, ali i za diferencijalnu dijagnozu ukoliko je bolest već ispoljena....
Cilj rada: Kliničko-radiografska korelacija „MRONJ-a“, u svrhu lakšeg prepoznavanja ovog relativnog novog i retkog patološkog stanja u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Materijal i metode: Istraživanje je sprovedeno na Klinici za Maksilofacijalnu hirurgiju, Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u periodu od oktobra do marta 2021-2022. godine. Obuhvaćeno je ukupno 6 pacijenata, starosti 47-77 godina. Parametri koji su praćeni su: pol, starost, osnovna bolest, terapija bolesti, vrsta i način unošenja bisfosfonata, lokalizacija, ekstrakcija zuba, metod lečenja, ishod lečenja (zalečenje/poboljšanje i stabilizacija/progresija).
Rezultati: Kliničko-radiografskom korelacijom ustanovljeno je da je najzastupljeniji Stadijum 2. Kod 83% pacijenata je postignuta stabilizacija bolesti.
Zaključak: Povećanje nivoa svesti kod pacijenata, ali i stomatologa, kada je u pitnaju „MRONJ“, je od velikog značaja, s obzirom na povećanu incidencu malignih tumora i povećanu upotrebu lekova koji su povezani sa ovim patološkim stanjem.
Кључне речи:
Medikamentozno uzrokovana nekroza vilicaИзвор:
2022Издавач:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
Колекције
Институција/група
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Orlović, Miloš PY - 2022 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/3127 AB - Uvod: Medikamentozno uzrokovana nekroza vilica je retko oboljenje koje nastaje kao neželjeni efekat terapije različitih sistemskih bolesti. Prvi put je opisana pre skoro dve decenije kao neželjeni efekat leka iz grupe Bisfosfonata, iz čega je proisteklo prvobitno ime „Nekroza vilica uzrokovana Bisfosfonatima“, odnosno „BRONJ“. Uvođenjem novih medikamenata kako u terapiju malignih, tako i u terapiju nemalignih bolesti, tako je lista lekova koji ispoljavaju ovo neželjeno dejstvo proširena, tako da je aktuelan naziv „Medikamentima uzrokovana nekroza vilica“, odnosno „MRONJ“. U najvećem broju slučajeva osteonekroza je udružena sa ekstrakcijom zuba, dok je ređe spontana. „MRONJ“ svojom kliničkoradiografskom prezentacijom može veoma podsećati na druga stranja koja dovode do osteonekroze vilica, zbog čega je dobro uzeta anamneza i poznavanje lekova koji potencijalno mogu izazvati ovo oboljenje od velikog značaja za prevenciju, ali i za diferencijalnu dijagnozu ukoliko je bolest već ispoljena. Cilj rada: Kliničko-radiografska korelacija „MRONJ-a“, u svrhu lakšeg prepoznavanja ovog relativnog novog i retkog patološkog stanja u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Materijal i metode: Istraživanje je sprovedeno na Klinici za Maksilofacijalnu hirurgiju, Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u periodu od oktobra do marta 2021-2022. godine. Obuhvaćeno je ukupno 6 pacijenata, starosti 47-77 godina. Parametri koji su praćeni su: pol, starost, osnovna bolest, terapija bolesti, vrsta i način unošenja bisfosfonata, lokalizacija, ekstrakcija zuba, metod lečenja, ishod lečenja (zalečenje/poboljšanje i stabilizacija/progresija). Rezultati: Kliničko-radiografskom korelacijom ustanovljeno je da je najzastupljeniji Stadijum 2. Kod 83% pacijenata je postignuta stabilizacija bolesti. Zaključak: Povećanje nivoa svesti kod pacijenata, ali i stomatologa, kada je u pitnaju „MRONJ“, je od velikog značaja, s obzirom na povećanu incidencu malignih tumora i povećanu upotrebu lekova koji su povezani sa ovim patološkim stanjem. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3127 ER -
@misc{ author = "Orlović, Miloš", year = "2022", abstract = "Uvod: Medikamentozno uzrokovana nekroza vilica je retko oboljenje koje nastaje kao neželjeni efekat terapije različitih sistemskih bolesti. Prvi put je opisana pre skoro dve decenije kao neželjeni efekat leka iz grupe Bisfosfonata, iz čega je proisteklo prvobitno ime „Nekroza vilica uzrokovana Bisfosfonatima“, odnosno „BRONJ“. Uvođenjem novih medikamenata kako u terapiju malignih, tako i u terapiju nemalignih bolesti, tako je lista lekova koji ispoljavaju ovo neželjeno dejstvo proširena, tako da je aktuelan naziv „Medikamentima uzrokovana nekroza vilica“, odnosno „MRONJ“. U najvećem broju slučajeva osteonekroza je udružena sa ekstrakcijom zuba, dok je ređe spontana. „MRONJ“ svojom kliničkoradiografskom prezentacijom može veoma podsećati na druga stranja koja dovode do osteonekroze vilica, zbog čega je dobro uzeta anamneza i poznavanje lekova koji potencijalno mogu izazvati ovo oboljenje od velikog značaja za prevenciju, ali i za diferencijalnu dijagnozu ukoliko je bolest već ispoljena. Cilj rada: Kliničko-radiografska korelacija „MRONJ-a“, u svrhu lakšeg prepoznavanja ovog relativnog novog i retkog patološkog stanja u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Materijal i metode: Istraživanje je sprovedeno na Klinici za Maksilofacijalnu hirurgiju, Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u periodu od oktobra do marta 2021-2022. godine. Obuhvaćeno je ukupno 6 pacijenata, starosti 47-77 godina. Parametri koji su praćeni su: pol, starost, osnovna bolest, terapija bolesti, vrsta i način unošenja bisfosfonata, lokalizacija, ekstrakcija zuba, metod lečenja, ishod lečenja (zalečenje/poboljšanje i stabilizacija/progresija). Rezultati: Kliničko-radiografskom korelacijom ustanovljeno je da je najzastupljeniji Stadijum 2. Kod 83% pacijenata je postignuta stabilizacija bolesti. Zaključak: Povećanje nivoa svesti kod pacijenata, ali i stomatologa, kada je u pitnaju „MRONJ“, je od velikog značaja, s obzirom na povećanu incidencu malignih tumora i povećanu upotrebu lekova koji su povezani sa ovim patološkim stanjem.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3127" }
Orlović, M.. (2022). Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3127
Orlović M. Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica. 2022;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3127 .
Orlović, Miloš, "Kliničko radiografska korelacija kod pacijenata sa medikamentozno uzrokovanom osteonekrozom vilica" (2022), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3127 .