SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma

Authorized Users Only
2022
Authors
Antić, Sofija
Contributors
Sinobad, Vladimir
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Mandibularni prognatizam kao jedan od najučestalijih urođenih deformiteta lica i vilica otpočinje svoju manifestaciju u periodu rasta u razvoja vilica odnosno u okviru adolescentnog perioda. Vrlo je značajno na vreme dijagnostifikovati problematiku i otpočeti sa adekvatnom ortodontskom terapijom dok se ne završi rast i razvoj vilica. Ortodontskom terapijom je moguće ublažiti postojeći deformitet, ponekad i u estetski dovoljno prihvatljivoj meri da se pacijenti ne podvrgavaju hirurškoj terapiji po završetku rasta. Psihološki aspekt pacijenata sa mandibularnim prognatizmom je umnogome ugrožen, prvenstveno zbog karakterističnog izgleda lica koje samom pacijentu, a i okolini ostavlja osećaj neprijatnosti. To je ujedno i najčešći motiv za podvrgavanje ovako kompleksnom hirurškom zahvatu. Izbor hirurške metode se vrši shodno indikacijama, kliničkoj analizi deformiteta, preciznom planiranju i predviđanju mogućih rezultata operacije. Hirurške intervencije koje se primenjuju u cilju korekcije ...mandibularnog prognatizma su: hirurško pomeranje mandibule unazad, hirurško pomeranje maksile napred, hirurško pomeranje maksile napred uz istovremenu rotaciju naniže, istovremene bimaksilarne repozicije koje podrazumevaju izvlačenje i/ili rotaciju maksile uz istovremeno pomeranje segmenata mandibule unazad. Literaturni podaci o stabilnosti rezultata postignutih ortognatskom hirurgijom dosta su kontroverzni zbog različitih i nekonzistentnih uzoraka u pojedinim studijama, korišćenja raznih metoda fiksacije koštanih fragmenata i različitih observacionih perioda. Najčešće komplikacije koje prate ortognatske hirurške intervencije su: povrede nerava, nekontrolisano krvarenje iz operativnog polja, infekcije i poremećaji u položaju zglobnih komponenata i funkciji donjoviličnih zglobova.

Keywords:
Mandibularni prognatizam / Hirurgija
Source:
2022
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169
URI
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/3169
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Antić, Sofija
PY  - 2022
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/3169
AB  - Mandibularni prognatizam kao jedan od najučestalijih urođenih deformiteta lica i vilica otpočinje svoju manifestaciju u periodu rasta u razvoja vilica odnosno u okviru adolescentnog perioda. Vrlo je značajno na vreme dijagnostifikovati problematiku i otpočeti sa adekvatnom ortodontskom terapijom dok se ne završi rast i razvoj vilica. Ortodontskom terapijom je moguće ublažiti postojeći deformitet, ponekad i u estetski dovoljno prihvatljivoj meri da se pacijenti ne podvrgavaju hirurškoj terapiji po završetku rasta.
Psihološki aspekt pacijenata sa mandibularnim prognatizmom je umnogome ugrožen, prvenstveno zbog karakterističnog izgleda lica koje samom pacijentu, a i okolini ostavlja osećaj neprijatnosti. To je ujedno i najčešći motiv za podvrgavanje ovako kompleksnom hirurškom zahvatu. Izbor hirurške metode se vrši shodno indikacijama, kliničkoj analizi deformiteta, preciznom planiranju i predviđanju mogućih rezultata operacije. Hirurške intervencije koje se primenjuju u cilju korekcije mandibularnog prognatizma su: hirurško pomeranje mandibule unazad, hirurško pomeranje maksile napred, hirurško pomeranje maksile napred uz istovremenu rotaciju naniže, istovremene bimaksilarne repozicije koje podrazumevaju izvlačenje i/ili rotaciju maksile uz istovremeno pomeranje segmenata mandibule unazad. Literaturni podaci o stabilnosti rezultata postignutih ortognatskom hirurgijom dosta su kontroverzni zbog različitih i nekonzistentnih uzoraka u pojedinim studijama, korišćenja raznih metoda fiksacije koštanih fragmenata i različitih observacionih perioda. Najčešće komplikacije koje prate ortognatske hirurške intervencije su: povrede nerava, nekontrolisano krvarenje iz operativnog polja, infekcije i poremećaji u položaju zglobnih komponenata i funkciji donjoviličnih zglobova.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169
ER  - 
@misc{
author = "Antić, Sofija",
year = "2022",
abstract = "Mandibularni prognatizam kao jedan od najučestalijih urođenih deformiteta lica i vilica otpočinje svoju manifestaciju u periodu rasta u razvoja vilica odnosno u okviru adolescentnog perioda. Vrlo je značajno na vreme dijagnostifikovati problematiku i otpočeti sa adekvatnom ortodontskom terapijom dok se ne završi rast i razvoj vilica. Ortodontskom terapijom je moguće ublažiti postojeći deformitet, ponekad i u estetski dovoljno prihvatljivoj meri da se pacijenti ne podvrgavaju hirurškoj terapiji po završetku rasta.
Psihološki aspekt pacijenata sa mandibularnim prognatizmom je umnogome ugrožen, prvenstveno zbog karakterističnog izgleda lica koje samom pacijentu, a i okolini ostavlja osećaj neprijatnosti. To je ujedno i najčešći motiv za podvrgavanje ovako kompleksnom hirurškom zahvatu. Izbor hirurške metode se vrši shodno indikacijama, kliničkoj analizi deformiteta, preciznom planiranju i predviđanju mogućih rezultata operacije. Hirurške intervencije koje se primenjuju u cilju korekcije mandibularnog prognatizma su: hirurško pomeranje mandibule unazad, hirurško pomeranje maksile napred, hirurško pomeranje maksile napred uz istovremenu rotaciju naniže, istovremene bimaksilarne repozicije koje podrazumevaju izvlačenje i/ili rotaciju maksile uz istovremeno pomeranje segmenata mandibule unazad. Literaturni podaci o stabilnosti rezultata postignutih ortognatskom hirurgijom dosta su kontroverzni zbog različitih i nekonzistentnih uzoraka u pojedinim studijama, korišćenja raznih metoda fiksacije koštanih fragmenata i različitih observacionih perioda. Najčešće komplikacije koje prate ortognatske hirurške intervencije su: povrede nerava, nekontrolisano krvarenje iz operativnog polja, infekcije i poremećaji u položaju zglobnih komponenata i funkciji donjoviličnih zglobova.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169"
}
Antić, S.. (2022). Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169
Antić S. Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma. 2022;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169 .
Antić, Sofija, "Hirurška korekcija mandibularnog prognatizma" (2022),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_3169 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB