SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Etiologija, patogeneza i terapija alveolita

Authorized Users Only
2016
Authors
Kučević, Benjamin
Contributors
Marković, Aleksa
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Alveolitis je poremećaj u prvoj i drugoj fazi zarastanja rane nastale vađenjem zuba koji nastaje usled izostanka formiranja koaguluma ili njegove preveremene razgradnje u ekstrakcionoj alveoli. Alveolitis je najučestalija komplikacija nastala nakon vađenja zuba, koja se javlja 24 do 72 sata nakon hirurške intervencije, a traje 7 do 10 dana. Koštana okolina je denudirana i prekrivena slojem nekrotičnog tkiva žućkasto-sive boje, okolna sluzokoža obično postaje eritematozna. Bol se smatra najvažnijim simptomom alveolitisa, može varirati u učestalosti i jačini. Etiologija alveolita ni do danas nije potpuno razjašnjena. Prema nekim istraživanjima, nastanak alveolita može se objasniti izrazitom fibrinolitičkom aktivnošću u alveoli izvađenog zuba. Karakterističan bol koji se javlja kod alveolitisa se pripisuje formiranju kinina u alveoli. Rizik od javljanja alveolita zavisi od intenziteta traume prilikom vađenja zuba, prisustva stranih tela u alveoli, kvaliteta oralne higijene, vrste mikroorg...anizama prisutnih u usnoj duplji, inflamatornih i endokrinih faktora, prisutnih loših navika. Prevencija nastanka alveolita je fokusirana na antifibrinoliznu i antimikrobnu aktivnost. Mnoge mogućnosti u tretmanu alveolitisa su istražene, uključujući različite materijale, rastvore za irigaciju, i procedure sa alveolom. Terapija alveolita podrazumeva debridman rane, ispiranje toplim fiziološkim rastvorom i pakovanje. Terapija ima za cilj formiranje stabilnog krvnog ugruška koji će smanjenjiti ili eliminisati bol.

Keywords:
Alveolitis
Source:
2016
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024259982
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/565
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Kučević, Benjamin
PY  - 2016
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024259982
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/565
AB  - Alveolitis je poremećaj u prvoj i drugoj fazi zarastanja rane nastale vađenjem zuba koji nastaje usled izostanka formiranja koaguluma ili njegove preveremene razgradnje u ekstrakcionoj alveoli. Alveolitis je najučestalija komplikacija nastala nakon vađenja zuba, koja se javlja 24 do 72 sata nakon hirurške intervencije, a traje 7 do 10 dana. Koštana okolina je denudirana i prekrivena slojem nekrotičnog tkiva žućkasto-sive boje, okolna sluzokoža obično postaje eritematozna. Bol se smatra najvažnijim simptomom alveolitisa, može varirati u učestalosti i jačini. Etiologija alveolita ni do danas nije potpuno razjašnjena. Prema nekim istraživanjima, nastanak alveolita može se objasniti izrazitom fibrinolitičkom aktivnošću u alveoli izvađenog zuba. Karakterističan bol koji se javlja kod alveolitisa se pripisuje formiranju kinina u alveoli. Rizik od javljanja alveolita zavisi od intenziteta traume prilikom vađenja zuba, prisustva stranih tela u alveoli, kvaliteta oralne higijene, vrste mikroorganizama prisutnih u usnoj duplji, inflamatornih i endokrinih faktora, prisutnih loših navika. Prevencija nastanka alveolita je fokusirana na antifibrinoliznu i antimikrobnu aktivnost.  Mnoge mogućnosti u tretmanu alveolitisa su istražene, uključujući različite materijale, rastvore za irigaciju, i procedure sa alveolom. Terapija alveolita podrazumeva debridman rane, ispiranje toplim fiziološkim rastvorom i pakovanje. Terapija ima za cilj formiranje stabilnog krvnog ugruška koji će smanjenjiti ili eliminisati bol.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Etiologija, patogeneza i terapija alveolita
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565
ER  - 
@misc{
author = "Kučević, Benjamin",
year = "2016",
abstract = "Alveolitis je poremećaj u prvoj i drugoj fazi zarastanja rane nastale vađenjem zuba koji nastaje usled izostanka formiranja koaguluma ili njegove preveremene razgradnje u ekstrakcionoj alveoli. Alveolitis je najučestalija komplikacija nastala nakon vađenja zuba, koja se javlja 24 do 72 sata nakon hirurške intervencije, a traje 7 do 10 dana. Koštana okolina je denudirana i prekrivena slojem nekrotičnog tkiva žućkasto-sive boje, okolna sluzokoža obično postaje eritematozna. Bol se smatra najvažnijim simptomom alveolitisa, može varirati u učestalosti i jačini. Etiologija alveolita ni do danas nije potpuno razjašnjena. Prema nekim istraživanjima, nastanak alveolita može se objasniti izrazitom fibrinolitičkom aktivnošću u alveoli izvađenog zuba. Karakterističan bol koji se javlja kod alveolitisa se pripisuje formiranju kinina u alveoli. Rizik od javljanja alveolita zavisi od intenziteta traume prilikom vađenja zuba, prisustva stranih tela u alveoli, kvaliteta oralne higijene, vrste mikroorganizama prisutnih u usnoj duplji, inflamatornih i endokrinih faktora, prisutnih loših navika. Prevencija nastanka alveolita je fokusirana na antifibrinoliznu i antimikrobnu aktivnost.  Mnoge mogućnosti u tretmanu alveolitisa su istražene, uključujući različite materijale, rastvore za irigaciju, i procedure sa alveolom. Terapija alveolita podrazumeva debridman rane, ispiranje toplim fiziološkim rastvorom i pakovanje. Terapija ima za cilj formiranje stabilnog krvnog ugruška koji će smanjenjiti ili eliminisati bol.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Etiologija, patogeneza i terapija alveolita",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565"
}
Kučević, B.. (2016). Etiologija, patogeneza i terapija alveolita. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565
Kučević B. Etiologija, patogeneza i terapija alveolita. 2016;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565 .
Kučević, Benjamin, "Etiologija, patogeneza i terapija alveolita" (2016),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_565 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB