SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije

Authorized Users Only
2016
Authors
Sinđelić, Milica
Contributors
Marković, Dejan
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Za pravilan izbor terapijske metode neophodna je pravilna dijagnoza oboljenja pulpe. U terapijske metode oboljenja pulpe mlečnih zuba se ubrajaju: inirektno prekrivanje pulpe, vitalna amputacija i vitalna ekstripacija. Cilj indirektnog prekrivanja pulpe je zadržati vitalitet pulpe stavljanjem preparata (kalcijum-hidroksida) indirektno na tanak sloj preostalog dentina. Amputacija pulpe je procedura ukanjanja koronarnog dela pulpe, u ciju uklanjanja inficiranog i inflamiranog pulparnog tkiva i očuvanja integriteta radikularnog dela pulpe. Medikamenti koji se najčešće koriste u toku terapijskog postupka za tretiranje radikularne pulpe su formokrezol, glutaraldehid, ferosulfat, kalcijum-hidroksid i drugi. Najbolje rezultate na osnovu dužine asimptomatskog perioda daju formokrezol i ferosulfat.Ekstirpacija predstavlja terapijski postupak tokom koga se uklanja kompletna obolela, ireverzibilno inflamirana ili avitalna nekrotična pulpa obolelog zuba. Ekstirpacija mlečnih zuba je metoda koja ...se ne primenjuje često u svakodnevnoj kliničkoj praksi iz više razloga a najvažniji su privremeni karakter mlečnih zuba, slabi terapijski rezultati, loša saradnja sa detetom, mogućnost oštećenja zuba zamenika i dr. Kao punjenje kanala mlečnih zuba koriste se resorptivne paste: ZOE, kalcijum-hidroksid, jodoform Chlumsky i to samostalno ili u kombinaciji kao sveže pripremljeni ili komercijalni preparat. Pulpektomija mlečnih zuba može biti sprovedena u jednoj ili dve posete u zavisnosti od prisutnih kliničkih znakova i simptoma.

Keywords:
Dečja stomatologija
Source:
2016
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024277646
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/570
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Sinđelić, Milica
PY  - 2016
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024277646
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/570
AB  - Za pravilan izbor terapijske metode neophodna je pravilna dijagnoza oboljenja pulpe. U terapijske metode oboljenja pulpe mlečnih zuba se ubrajaju: inirektno prekrivanje pulpe, vitalna amputacija i vitalna ekstripacija. Cilj indirektnog prekrivanja pulpe je zadržati vitalitet pulpe stavljanjem preparata (kalcijum-hidroksida) indirektno na tanak sloj preostalog dentina. Amputacija pulpe  je procedura ukanjanja koronarnog dela pulpe, u ciju uklanjanja inficiranog i inflamiranog pulparnog tkiva i očuvanja integriteta radikularnog dela pulpe. Medikamenti koji se najčešće koriste u toku terapijskog postupka za tretiranje radikularne pulpe su formokrezol, glutaraldehid, ferosulfat, kalcijum-hidroksid i drugi. Najbolje  rezultate na osnovu dužine asimptomatskog perioda daju formokrezol i ferosulfat.Ekstirpacija predstavlja terapijski postupak tokom koga se uklanja kompletna obolela, ireverzibilno inflamirana ili avitalna nekrotična pulpa obolelog zuba. Ekstirpacija mlečnih zuba je metoda koja se ne primenjuje često u svakodnevnoj kliničkoj praksi iz više razloga a najvažniji su privremeni karakter mlečnih zuba, slabi terapijski rezultati, loša saradnja sa detetom, mogućnost oštećenja zuba zamenika i dr. Kao punjenje kanala mlečnih zuba koriste se resorptivne paste: ZOE, kalcijum-hidroksid, jodoform Chlumsky i to samostalno ili u kombinaciji kao sveže pripremljeni ili komercijalni preparat. Pulpektomija mlečnih zuba može biti sprovedena u jednoj ili dve posete u zavisnosti od prisutnih kliničkih znakova i simptoma.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570
ER  - 
@misc{
author = "Sinđelić, Milica",
year = "2016",
abstract = "Za pravilan izbor terapijske metode neophodna je pravilna dijagnoza oboljenja pulpe. U terapijske metode oboljenja pulpe mlečnih zuba se ubrajaju: inirektno prekrivanje pulpe, vitalna amputacija i vitalna ekstripacija. Cilj indirektnog prekrivanja pulpe je zadržati vitalitet pulpe stavljanjem preparata (kalcijum-hidroksida) indirektno na tanak sloj preostalog dentina. Amputacija pulpe  je procedura ukanjanja koronarnog dela pulpe, u ciju uklanjanja inficiranog i inflamiranog pulparnog tkiva i očuvanja integriteta radikularnog dela pulpe. Medikamenti koji se najčešće koriste u toku terapijskog postupka za tretiranje radikularne pulpe su formokrezol, glutaraldehid, ferosulfat, kalcijum-hidroksid i drugi. Najbolje  rezultate na osnovu dužine asimptomatskog perioda daju formokrezol i ferosulfat.Ekstirpacija predstavlja terapijski postupak tokom koga se uklanja kompletna obolela, ireverzibilno inflamirana ili avitalna nekrotična pulpa obolelog zuba. Ekstirpacija mlečnih zuba je metoda koja se ne primenjuje često u svakodnevnoj kliničkoj praksi iz više razloga a najvažniji su privremeni karakter mlečnih zuba, slabi terapijski rezultati, loša saradnja sa detetom, mogućnost oštećenja zuba zamenika i dr. Kao punjenje kanala mlečnih zuba koriste se resorptivne paste: ZOE, kalcijum-hidroksid, jodoform Chlumsky i to samostalno ili u kombinaciji kao sveže pripremljeni ili komercijalni preparat. Pulpektomija mlečnih zuba može biti sprovedena u jednoj ili dve posete u zavisnosti od prisutnih kliničkih znakova i simptoma.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570"
}
Sinđelić, M.. (2016). Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570
Sinđelić M. Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije. 2016;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570 .
Sinđelić, Milica, "Endodontska terapija devitalizovanih mlečnih zuba : vitalne metode endodontske terapije" (2016),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_570 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB