SMILE – Repozitorijum Stomatološkog fakulteta
Univerzitet u Beogradu - Stomatološki fakultet
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • Srpski (latinica) 
    • Engleski
    • Srpski (ćirilica)
    • Srpski (latinica)
  • Prijava
Pregled zapisa 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • Pregled zapisa
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • Pregled zapisa
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi

Samo za registrovane korisnike
2016
Autori
Terzić, Marko
Ostala autorstva
Obradović-Đuričić, Kosovka
Diplomski rad (Objavljena verzija)
Metapodaci
Prikaz svih podataka o dokumentu
Apstrakt
Dentalni CAD/CAM sistemi su moderna tehnologija koja omogućava brzu I kvalitetnu izradu protetskog rada sa minimalnom potrebom ili bez potrebe za tehničarom. Sistemi se sastoje od kamere, računara i glodalice. Kamerom se uzima optički otisak, računarom se obradi snimljeni otisak dok glodalica izrađuje konačni rad. Za potrebe takvih sistema razvijene su posebne vrste različitih materijala koje se odlikuju poboljšanim karakteristikama. Otiskivanje u protetici moguće je sprovesti konvencionalnim i digitalnim otisnim postupcima. Kod konvencionalnih metoda najčešće se primjenjuje otisak silikonima dvofaznom metodom otiskivanja. I jedan i drugi postupak ima svoje prednosti i nedostatke te se u zavisnosti od situacije i mogućnosti odlučujemo za prihvatljiviju metodu. Digitalno otiskivanje sprovodi se kamerama. Njihove su prednosti brzina, preciznost, sposobnost čuvanja snimljenih podataka na neodređeno vreme i prenos digitalne slike između ordinacije i laboratorije. Samo otiskivanje ugodnije... je za pacijenta i smanjuje se mogućnost nastanka greške zbog manjeg broja varijabli. Izvođenje konvencionalnih otisaka više problema stvara studentima i neiskusnim kliničarima, dok se iskusni stomatolozi podjednako opredeljuju za obe tehnike otiskivanja.

Ključne reči:
Stomatološka protetika
Izvor:
2016
Izdavač:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024255118
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/637
Kolekcije
  • Završni radovi
Institucija/grupa
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Terzić, Marko
PY  - 2016
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024255118
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/637
AB  - Dentalni CAD/CAM sistemi su moderna tehnologija koja omogućava brzu I kvalitetnu izradu protetskog rada sa minimalnom potrebom ili bez potrebe za tehničarom. Sistemi se sastoje od kamere, računara i glodalice. Kamerom se uzima optički otisak, računarom se obradi snimljeni otisak dok glodalica izrađuje konačni rad. Za potrebe takvih sistema razvijene su posebne vrste različitih materijala koje se odlikuju poboljšanim karakteristikama.
Otiskivanje u protetici moguće je sprovesti konvencionalnim i digitalnim otisnim postupcima. Kod konvencionalnih metoda najčešće se primjenjuje otisak silikonima dvofaznom metodom otiskivanja. I jedan i drugi postupak ima svoje prednosti i nedostatke te se u zavisnosti od situacije i mogućnosti odlučujemo za prihvatljiviju metodu. Digitalno otiskivanje sprovodi se kamerama. Njihove su prednosti brzina, preciznost, sposobnost čuvanja snimljenih podataka na neodređeno vreme i prenos digitalne slike između ordinacije i laboratorije. Samo otiskivanje ugodnije je za pacijenta i smanjuje se mogućnost nastanka greške zbog manjeg broja varijabli. Izvođenje konvencionalnih otisaka više problema stvara studentima i neiskusnim kliničarima, dok se iskusni stomatolozi podjednako opredeljuju za obe tehnike otiskivanja.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637
ER  - 
@misc{
author = "Terzić, Marko",
year = "2016",
abstract = "Dentalni CAD/CAM sistemi su moderna tehnologija koja omogućava brzu I kvalitetnu izradu protetskog rada sa minimalnom potrebom ili bez potrebe za tehničarom. Sistemi se sastoje od kamere, računara i glodalice. Kamerom se uzima optički otisak, računarom se obradi snimljeni otisak dok glodalica izrađuje konačni rad. Za potrebe takvih sistema razvijene su posebne vrste različitih materijala koje se odlikuju poboljšanim karakteristikama.
Otiskivanje u protetici moguće je sprovesti konvencionalnim i digitalnim otisnim postupcima. Kod konvencionalnih metoda najčešće se primjenjuje otisak silikonima dvofaznom metodom otiskivanja. I jedan i drugi postupak ima svoje prednosti i nedostatke te se u zavisnosti od situacije i mogućnosti odlučujemo za prihvatljiviju metodu. Digitalno otiskivanje sprovodi se kamerama. Njihove su prednosti brzina, preciznost, sposobnost čuvanja snimljenih podataka na neodređeno vreme i prenos digitalne slike između ordinacije i laboratorije. Samo otiskivanje ugodnije je za pacijenta i smanjuje se mogućnost nastanka greške zbog manjeg broja varijabli. Izvođenje konvencionalnih otisaka više problema stvara studentima i neiskusnim kliničarima, dok se iskusni stomatolozi podjednako opredeljuju za obe tehnike otiskivanja.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637"
}
Terzić, M.. (2016). Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637
Terzić M. Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi. 2016;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637 .
Terzić, Marko, "Otisci u kompjuterizovanoj stomatološkoj praksi" (2016),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_637 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
O SMILE – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Pošaljite zapažanja

OpenAIRERCUB
 

 

Kompletan repozitorijumGrupeAutoriNasloviTemeOva institucijaAutoriNasloviTeme

Statistika

Pregled statistika

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
O SMILE – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Pošaljite zapažanja

OpenAIRERCUB