SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Implantatima retinirane mobilne nadoknade

Authorized Users Only
2017
Authors
Grujić, Bojana
Contributors
Šćepanović, Miodrag
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Usled gubitka zuba dolazi do nastanka funkcionalnih, morfoloških, estetskih i psihosocijalnih promena kod pacijenata zbog čega se oni odlučuju da potraže pomoć svog stomatologa. Problem bezubosti se godinama rešavao primenom totalnih zubnih proteza ali je to praćeno nizom nedostataka – smanjenje retencije i stabilizacije usled atrofije alveolarnog grebena, nemogućost adaptacije pacijenta na protezu iz fizičkih ili emotivnih razloga itd. Razvitkom oralne implantologije pojavila su se nova terapijska rešenja i mogućnost rehabilitacije bezubih pacijenata fiksnim nadoknadama na implantatima ali u slučajevima izrazite atrofije ili deformiteta alveolarnih grebena takve nadoknade ne mogu da zadovolje bez primene dodatnih hirurških intervencija, a neretko pacijenti nisu u finansijskoj mogućnosti da ih sebi priušte pa se mobilne nadoknade retinirane implantatima nameću kao zadovoljavajuće terapijsko rešenje. Nakon preimplantacijske pripreme i hirurškog dela terapije sledi izrada nadoknade po sv...im principima kao i za klasičnu zubnu protezu uz nekoliko specifičnosti. U zavisnosti od retencionog sistema, pritisak može da se prenosi na alveolarni greben implantatno (prečke), alveolarno (magneti, lokatori, kugličasti atečmeni, dvostruke krune) i mešovito (prečke) u cilju rasterećenja implantata i periimplantne kosti. Izradom ovakve nadoknade se postižu odlični estetski rezultati, poboljšanje funkcije govora i žvakanja, povećanje retencije i stabilizacije nadoknade, lako održavanje higijene, lako unošenje i iznošenje dok je cena niža od terapije fiksnim nadoknadama što ove nadoknade čini sve popularnijim i pristupačnijim sredstvom u terapiji bezubosti.

Keywords:
Stomatološka protetika
Source:
2017
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024317326
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/658
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Grujić, Bojana
PY  - 2017
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024317326
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/658
AB  - Usled gubitka zuba dolazi do nastanka funkcionalnih, morfoloških, estetskih i psihosocijalnih promena kod pacijenata zbog čega se oni odlučuju da potraže pomoć svog stomatologa. Problem bezubosti se godinama rešavao primenom totalnih zubnih proteza ali je to praćeno nizom nedostataka – smanjenje retencije i stabilizacije usled atrofije alveolarnog grebena, nemogućost adaptacije pacijenta na protezu iz fizičkih ili emotivnih razloga itd. Razvitkom oralne implantologije pojavila su se nova terapijska rešenja i mogućnost rehabilitacije bezubih pacijenata fiksnim nadoknadama na implantatima ali u slučajevima izrazite atrofije ili deformiteta alveolarnih grebena takve nadoknade ne mogu da zadovolje bez primene dodatnih hirurških intervencija, a neretko pacijenti nisu u finansijskoj mogućnosti da ih sebi priušte pa se mobilne nadoknade retinirane implantatima nameću kao zadovoljavajuće terapijsko rešenje. Nakon preimplantacijske pripreme i hirurškog dela terapije sledi izrada nadoknade po svim principima kao i za klasičnu zubnu protezu uz nekoliko specifičnosti. U zavisnosti od retencionog sistema, pritisak može da se prenosi na alveolarni greben implantatno (prečke), alveolarno (magneti, lokatori, kugličasti atečmeni, dvostruke krune) i mešovito (prečke) u cilju rasterećenja implantata i periimplantne kosti. Izradom ovakve nadoknade se postižu odlični estetski rezultati, poboljšanje funkcije govora i žvakanja, povećanje retencije i stabilizacije nadoknade, lako održavanje higijene, lako unošenje i iznošenje dok je cena niža od terapije fiksnim nadoknadama što ove nadoknade čini sve popularnijim i pristupačnijim sredstvom u terapiji bezubosti.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Implantatima retinirane mobilne nadoknade
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658
ER  - 
@misc{
author = "Grujić, Bojana",
year = "2017",
abstract = "Usled gubitka zuba dolazi do nastanka funkcionalnih, morfoloških, estetskih i psihosocijalnih promena kod pacijenata zbog čega se oni odlučuju da potraže pomoć svog stomatologa. Problem bezubosti se godinama rešavao primenom totalnih zubnih proteza ali je to praćeno nizom nedostataka – smanjenje retencije i stabilizacije usled atrofije alveolarnog grebena, nemogućost adaptacije pacijenta na protezu iz fizičkih ili emotivnih razloga itd. Razvitkom oralne implantologije pojavila su se nova terapijska rešenja i mogućnost rehabilitacije bezubih pacijenata fiksnim nadoknadama na implantatima ali u slučajevima izrazite atrofije ili deformiteta alveolarnih grebena takve nadoknade ne mogu da zadovolje bez primene dodatnih hirurških intervencija, a neretko pacijenti nisu u finansijskoj mogućnosti da ih sebi priušte pa se mobilne nadoknade retinirane implantatima nameću kao zadovoljavajuće terapijsko rešenje. Nakon preimplantacijske pripreme i hirurškog dela terapije sledi izrada nadoknade po svim principima kao i za klasičnu zubnu protezu uz nekoliko specifičnosti. U zavisnosti od retencionog sistema, pritisak može da se prenosi na alveolarni greben implantatno (prečke), alveolarno (magneti, lokatori, kugličasti atečmeni, dvostruke krune) i mešovito (prečke) u cilju rasterećenja implantata i periimplantne kosti. Izradom ovakve nadoknade se postižu odlični estetski rezultati, poboljšanje funkcije govora i žvakanja, povećanje retencije i stabilizacije nadoknade, lako održavanje higijene, lako unošenje i iznošenje dok je cena niža od terapije fiksnim nadoknadama što ove nadoknade čini sve popularnijim i pristupačnijim sredstvom u terapiji bezubosti.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Implantatima retinirane mobilne nadoknade",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658"
}
Grujić, B.. (2017). Implantatima retinirane mobilne nadoknade. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658
Grujić B. Implantatima retinirane mobilne nadoknade. 2017;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658 .
Grujić, Bojana, "Implantatima retinirane mobilne nadoknade" (2017),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_658 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB