SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije

Authorized Users Only
2017
Authors
Nevenkić, Sanja
Contributors
Popović, Branka
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Hipodoncija i hiperdoncija su česte anomalije broja zuba. Pod terminom hipodoncija podrazumeva se nedostatak jednog do šest zuba, izuzev trećih molara. Zubi koji najčešće nedostaju su lateralni sekutići i drugi premolari. Ova anomalija se može javiti samostalno ili u okviru genetski determinisanog sindroma. Pravilno postavljanje dijagnoze hipodoncije se vrši na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i radiograma. Prevalenca hipodoncije je u rasponu od 1,6-6,9%, u zavisnosti od ispitane populacije. Etiologija hipodoncije je multifaktorska i uključuje genetske faktore i faktore spoljne sredine. Najznačajniji signalni molekuli čija je ekspresija izmenjena, a koji se povezuju sa hipodoncijom kod ljudi, nalaze se pod kontrolom gena: MSX1, PAX9, AXIN1, EDA, EDAR, RUNX2 I WNT10A. Ova genetski određena anomalija, kod pacijenata sa hipodoncijom ima estetski, funkcionalni i psihosocijalni efekat. Hiperdoncija predstavlja prisustvo prekobrojnih zuba. Prekobrojni zubi se mogu klasifikovati prema mor...fologiji i prema lokalizaciji. Najčešći prekobrojni zub koji se javlja je meziodens. Etiološki faktori koji imaju ulogu u nastanku hiperdoncije su hiperaktivnost dentalne lamine, genetski faktori i sredinski faktori. Hiperdoncija se retko javlja samostalno. Ovo stanje se obično javlja u sklopu drugih poremećaja, najčešće kleidokranijalne displazije. Prevalenca hiperdoncije iznosi 0,3-0,8% u mlečnoj, a 1,5-3,5% u stalnoj denticiji. Prekobrojni zubi mogu uzrokovati razne komplikacije u zubnom luku ukoliko niknu. Postoje određeni slučajevi kada je neophodno hirurško uklanjanje prekobrojnog zuba. Literaturni podaci ukazuju na korelaciju između mutacija RUNX2 gena i pojave hiperdoncije.

Keywords:
Hipodoncija
Source:
2017
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024308366
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/745
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Nevenkić, Sanja
PY  - 2017
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024308366
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/745
AB  - Hipodoncija i hiperdoncija su česte anomalije broja zuba. Pod terminom hipodoncija podrazumeva se nedostatak jednog do šest zuba, izuzev trećih molara. Zubi koji najčešće nedostaju su lateralni sekutići i drugi premolari. Ova anomalija se može javiti samostalno ili u okviru genetski determinisanog sindroma. Pravilno postavljanje dijagnoze hipodoncije se vrši na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i radiograma. Prevalenca hipodoncije je u rasponu od 1,6-6,9%, u zavisnosti od ispitane populacije. Etiologija hipodoncije je multifaktorska i uključuje genetske faktore i faktore spoljne sredine. Najznačajniji signalni molekuli čija je ekspresija izmenjena, a koji se povezuju sa hipodoncijom kod ljudi, nalaze se pod kontrolom gena: MSX1, PAX9, AXIN1, EDA, EDAR, RUNX2 I WNT10A. Ova genetski određena anomalija, kod pacijenata sa hipodoncijom ima estetski, funkcionalni i psihosocijalni efekat.
Hiperdoncija predstavlja prisustvo prekobrojnih zuba. Prekobrojni zubi se mogu klasifikovati prema morfologiji i prema lokalizaciji. Najčešći prekobrojni zub koji se javlja je meziodens. Etiološki faktori koji imaju ulogu u nastanku hiperdoncije su hiperaktivnost dentalne lamine, genetski faktori i sredinski faktori. Hiperdoncija se retko javlja samostalno. Ovo stanje se obično javlja u sklopu drugih poremećaja, najčešće kleidokranijalne displazije. Prevalenca hiperdoncije iznosi 0,3-0,8%  u mlečnoj, a 1,5-3,5% u stalnoj denticiji. Prekobrojni zubi mogu uzrokovati razne komplikacije u zubnom luku ukoliko niknu. Postoje određeni slučajevi kada je neophodno hirurško uklanjanje prekobrojnog zuba. Literaturni podaci ukazuju na korelaciju između mutacija RUNX2 gena i pojave hiperdoncije.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745
ER  - 
@misc{
author = "Nevenkić, Sanja",
year = "2017",
abstract = "Hipodoncija i hiperdoncija su česte anomalije broja zuba. Pod terminom hipodoncija podrazumeva se nedostatak jednog do šest zuba, izuzev trećih molara. Zubi koji najčešće nedostaju su lateralni sekutići i drugi premolari. Ova anomalija se može javiti samostalno ili u okviru genetski determinisanog sindroma. Pravilno postavljanje dijagnoze hipodoncije se vrši na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i radiograma. Prevalenca hipodoncije je u rasponu od 1,6-6,9%, u zavisnosti od ispitane populacije. Etiologija hipodoncije je multifaktorska i uključuje genetske faktore i faktore spoljne sredine. Najznačajniji signalni molekuli čija je ekspresija izmenjena, a koji se povezuju sa hipodoncijom kod ljudi, nalaze se pod kontrolom gena: MSX1, PAX9, AXIN1, EDA, EDAR, RUNX2 I WNT10A. Ova genetski određena anomalija, kod pacijenata sa hipodoncijom ima estetski, funkcionalni i psihosocijalni efekat.
Hiperdoncija predstavlja prisustvo prekobrojnih zuba. Prekobrojni zubi se mogu klasifikovati prema morfologiji i prema lokalizaciji. Najčešći prekobrojni zub koji se javlja je meziodens. Etiološki faktori koji imaju ulogu u nastanku hiperdoncije su hiperaktivnost dentalne lamine, genetski faktori i sredinski faktori. Hiperdoncija se retko javlja samostalno. Ovo stanje se obično javlja u sklopu drugih poremećaja, najčešće kleidokranijalne displazije. Prevalenca hiperdoncije iznosi 0,3-0,8%  u mlečnoj, a 1,5-3,5% u stalnoj denticiji. Prekobrojni zubi mogu uzrokovati razne komplikacije u zubnom luku ukoliko niknu. Postoje određeni slučajevi kada je neophodno hirurško uklanjanje prekobrojnog zuba. Literaturni podaci ukazuju na korelaciju između mutacija RUNX2 gena i pojave hiperdoncije.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745"
}
Nevenkić, S.. (2017). Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745
Nevenkić S. Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije. 2017;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745 .
Nevenkić, Sanja, "Nasledna osnova hipodoncije i hiperdoncije" (2017),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_745 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB