SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata

Authorized Users Only
2017
Authors
Knežević, Aleksandra
Contributors
Jovanović, Svetlana
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Mentalna oboljenja predstavljaju problematiku savremenog društva u porastu. Shizofrenija i depresija kao jedni od predstavnika mnogobrojnih mentalnih poremećaja mogu izazvati indirektno dodatna oralna oboljenja. Na zdravlje usta i zuba mentalni poremećaji utiču dvojako. Usled osnovne bolesti dolazi do izmena ponašanja. Smanjenjem volje i brige za opšte oralno zdravlje dovodi do loših zdravstvenih navika pacijenata, a posebno izraženo kod hospitalizovanih bolesnika. Osebe sa mentalnim poremećajima jesu grupa pacijenata rizika za oboljenja usta i zuba, nastalih kao posledica osnovne bolesti ili uticaja lekova koji se primenjuju u terapiji. Oralno zdravlje je rezultat opšte zdravstvenog stanja, štetnih navika i načina u ishrani. Istraživanja su pokazala da ova populacija, u odnosu na opštu, ima više izvađenih, karijesom zahvaćenih i manje plombiranih zuba. Kod ovih bolesnika utvrđene su česta pojava suvoće u ustima, naslage na jeziku, žarenje i peckanje, poremećaj čula ukusa. Antipsihotič...na terapija koja se primenjuje u lečenju takođe nepovoljno utiče na oralno zdravlje. Ovi pacijenti su uglavnom na dugotrajnoj terapiji a samim tim se povećava stepen oštećenja oralnog zdravlja. Akcenat u lečenju oralnih oboljenja odnosi se na profilaksu kao meru kojom se utiče na pobuđivanje svesti i preuzimanje odgovornosti pojedinca za sopstveno zdravlje. Osobe sa mentalnim poremećajima nemaju zadovoljavajući odnos u odnosu na oralno zdravlje. Razlog tome leži u strahu od intervencije, nedovoljnim materijalnim sredstvima, nepostojanju osiguranja za stomatološke usluge, ali i nedovoljnom broju stomatologa i lekara opšte prakse koji treba da pruže znanje i veštine pacijentima.

Keywords:
Javno zdravlje
Source:
2017
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024324238
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/781
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Knežević, Aleksandra
PY  - 2017
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024324238
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/781
AB  - Mentalna oboljenja predstavljaju problematiku savremenog društva u porastu. Shizofrenija i depresija kao jedni od predstavnika mnogobrojnih mentalnih poremećaja mogu izazvati indirektno dodatna oralna oboljenja. Na zdravlje usta i zuba mentalni poremećaji utiču dvojako. Usled osnovne bolesti dolazi do izmena ponašanja. Smanjenjem volje i brige za opšte oralno zdravlje dovodi do loših zdravstvenih navika pacijenata, a posebno izraženo kod hospitalizovanih bolesnika. Osebe sa mentalnim poremećajima jesu grupa pacijenata rizika za oboljenja usta i zuba, nastalih kao posledica osnovne bolesti ili uticaja lekova koji se primenjuju u terapiji. Oralno zdravlje je rezultat opšte zdravstvenog stanja, štetnih navika i načina u ishrani. Istraživanja su pokazala da ova populacija, u odnosu na opštu, ima više izvađenih, karijesom zahvaćenih i manje plombiranih zuba. Kod ovih bolesnika utvrđene su česta pojava suvoće u ustima, naslage na jeziku, žarenje i peckanje, poremećaj čula ukusa. Antipsihotična terapija koja se primenjuje u lečenju takođe nepovoljno utiče na oralno zdravlje. Ovi pacijenti su uglavnom na dugotrajnoj terapiji a samim tim se povećava stepen oštećenja oralnog zdravlja. Akcenat u lečenju oralnih oboljenja odnosi se na profilaksu kao meru kojom se utiče na pobuđivanje svesti i preuzimanje odgovornosti pojedinca za sopstveno zdravlje. Osobe sa mentalnim poremećajima nemaju zadovoljavajući odnos u odnosu na oralno zdravlje. Razlog tome leži u strahu od intervencije, nedovoljnim materijalnim sredstvima, nepostojanju osiguranja za stomatološke usluge, ali i nedovoljnom broju stomatologa i lekara opšte prakse koji treba da pruže znanje i veštine pacijentima.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781
ER  - 
@misc{
author = "Knežević, Aleksandra",
year = "2017",
abstract = "Mentalna oboljenja predstavljaju problematiku savremenog društva u porastu. Shizofrenija i depresija kao jedni od predstavnika mnogobrojnih mentalnih poremećaja mogu izazvati indirektno dodatna oralna oboljenja. Na zdravlje usta i zuba mentalni poremećaji utiču dvojako. Usled osnovne bolesti dolazi do izmena ponašanja. Smanjenjem volje i brige za opšte oralno zdravlje dovodi do loših zdravstvenih navika pacijenata, a posebno izraženo kod hospitalizovanih bolesnika. Osebe sa mentalnim poremećajima jesu grupa pacijenata rizika za oboljenja usta i zuba, nastalih kao posledica osnovne bolesti ili uticaja lekova koji se primenjuju u terapiji. Oralno zdravlje je rezultat opšte zdravstvenog stanja, štetnih navika i načina u ishrani. Istraživanja su pokazala da ova populacija, u odnosu na opštu, ima više izvađenih, karijesom zahvaćenih i manje plombiranih zuba. Kod ovih bolesnika utvrđene su česta pojava suvoće u ustima, naslage na jeziku, žarenje i peckanje, poremećaj čula ukusa. Antipsihotična terapija koja se primenjuje u lečenju takođe nepovoljno utiče na oralno zdravlje. Ovi pacijenti su uglavnom na dugotrajnoj terapiji a samim tim se povećava stepen oštećenja oralnog zdravlja. Akcenat u lečenju oralnih oboljenja odnosi se na profilaksu kao meru kojom se utiče na pobuđivanje svesti i preuzimanje odgovornosti pojedinca za sopstveno zdravlje. Osobe sa mentalnim poremećajima nemaju zadovoljavajući odnos u odnosu na oralno zdravlje. Razlog tome leži u strahu od intervencije, nedovoljnim materijalnim sredstvima, nepostojanju osiguranja za stomatološke usluge, ali i nedovoljnom broju stomatologa i lekara opšte prakse koji treba da pruže znanje i veštine pacijentima.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781"
}
Knežević, A.. (2017). Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781
Knežević A. Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata. 2017;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781 .
Knežević, Aleksandra, "Prevencija oralnih oboljenja kod psihijatrijskih pacijenata" (2017),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_781 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB