SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Traumatska okluzija

Authorized Users Only
2018
Authors
Sušić, Katarina
Contributors
Nikolić-Jakoba, Nataša
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Traumatska okluzija predstavlja prevremeni kontakt između pojedinih zuba ili pak grupe zuba antagonista. Ona onemogućava harmonično sklapanje vilica prilikom različitih položaja i kretnji mandibule. Može biti posledica direktnih uzroka koji se tiču zuba i zubnih lukova, ili indirektnih uzročnika koji podrazumevaju faktore iz okoline. Ukoliko nije prisutna inflamacija, koštano tkivo će se postepeno i ravnomerno resorbovati uz formiranje suprakoštanih parodontalnih džepova. Međutim, ako je traumatska okluzija udružena sa inflamacijom doći će do vertikalne resorpcije koštanog tkiva i nastanka infrakoštanih parodontalnih džepova. To je svakako posledica promene pravca pružanja periodontalnih vlakana i širenja inflamacije direktno iz gingive u periodoncijum. Traumatska okluzija uzrokuje subjektivne simptome kod pacijenta, pre svega tup bol koji zrači duboko u vilicu. Kliničkim pregledom mogu se uočiti fasete, zadebljala ivica gingive, povećano labavljenje, kao i migriranje zuba. Promene se ...mogu uočiti i na rendgenografskim snimcima. Međutim, samo pomoću snimka ne možemo da postavimo dijagnozu traumatske okluzije, već možemo posumnjati na nju. Postoje brojne direktne i indirektne metode, od kojih se u kliničkoj praksi najčešće primenjuje direktna metoda za dijagnozu traumatske okluzije pomoću artikulacionog papira. Nakon postavljanja dijagnoze pristupa se terapijskim procedurama, koje obuhvataju koronoplastiku, protetske, restaurativne, ortodontske i hirurške mere. Selektivno brušenje se naješće primenjuje.

Keywords:
Traumatska okluzija
Source:
2018
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024345742
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/806
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Sušić, Katarina
PY  - 2018
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024345742
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/806
AB  - Traumatska okluzija predstavlja prevremeni kontakt između pojedinih zuba ili pak grupe zuba antagonista. Ona onemogućava harmonično sklapanje vilica prilikom različitih položaja i kretnji mandibule. Može biti posledica direktnih uzroka koji se tiču zuba i zubnih lukova, ili indirektnih uzročnika koji podrazumevaju faktore iz okoline. Ukoliko nije prisutna inflamacija, koštano tkivo će se postepeno i ravnomerno resorbovati uz formiranje suprakoštanih parodontalnih džepova. Međutim, ako je traumatska okluzija udružena sa inflamacijom doći će do vertikalne resorpcije koštanog tkiva i nastanka infrakoštanih parodontalnih džepova. To je svakako posledica promene pravca pružanja periodontalnih vlakana i širenja inflamacije direktno iz gingive u periodoncijum. Traumatska okluzija uzrokuje subjektivne simptome kod pacijenta, pre svega tup bol koji zrači duboko u vilicu. Kliničkim pregledom mogu se uočiti fasete, zadebljala ivica gingive, povećano labavljenje, kao i migriranje zuba. Promene se mogu uočiti i na rendgenografskim snimcima. Međutim, samo pomoću snimka ne možemo da postavimo dijagnozu traumatske okluzije, već možemo posumnjati na nju. Postoje brojne direktne i indirektne metode, od kojih se u kliničkoj praksi najčešće primenjuje direktna metoda za dijagnozu traumatske okluzije pomoću artikulacionog papira. Nakon postavljanja dijagnoze pristupa se terapijskim procedurama, koje obuhvataju koronoplastiku, protetske, restaurativne, ortodontske i hirurške mere. Selektivno brušenje se naješće primenjuje.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Traumatska okluzija
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806
ER  - 
@misc{
author = "Sušić, Katarina",
year = "2018",
abstract = "Traumatska okluzija predstavlja prevremeni kontakt između pojedinih zuba ili pak grupe zuba antagonista. Ona onemogućava harmonično sklapanje vilica prilikom različitih položaja i kretnji mandibule. Može biti posledica direktnih uzroka koji se tiču zuba i zubnih lukova, ili indirektnih uzročnika koji podrazumevaju faktore iz okoline. Ukoliko nije prisutna inflamacija, koštano tkivo će se postepeno i ravnomerno resorbovati uz formiranje suprakoštanih parodontalnih džepova. Međutim, ako je traumatska okluzija udružena sa inflamacijom doći će do vertikalne resorpcije koštanog tkiva i nastanka infrakoštanih parodontalnih džepova. To je svakako posledica promene pravca pružanja periodontalnih vlakana i širenja inflamacije direktno iz gingive u periodoncijum. Traumatska okluzija uzrokuje subjektivne simptome kod pacijenta, pre svega tup bol koji zrači duboko u vilicu. Kliničkim pregledom mogu se uočiti fasete, zadebljala ivica gingive, povećano labavljenje, kao i migriranje zuba. Promene se mogu uočiti i na rendgenografskim snimcima. Međutim, samo pomoću snimka ne možemo da postavimo dijagnozu traumatske okluzije, već možemo posumnjati na nju. Postoje brojne direktne i indirektne metode, od kojih se u kliničkoj praksi najčešće primenjuje direktna metoda za dijagnozu traumatske okluzije pomoću artikulacionog papira. Nakon postavljanja dijagnoze pristupa se terapijskim procedurama, koje obuhvataju koronoplastiku, protetske, restaurativne, ortodontske i hirurške mere. Selektivno brušenje se naješće primenjuje.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Traumatska okluzija",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806"
}
Sušić, K.. (2018). Traumatska okluzija. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806
Sušić K. Traumatska okluzija. 2018;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806 .
Sušić, Katarina, "Traumatska okluzija" (2018),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_806 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB