Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič
Samo za registrovane korisnike
2018
Diplomski rad (Objavljena verzija)

Metapodaci
Prikaz svih podataka o dokumentuApstrakt
Usled nepravilnog i nedovoljnog održavanja oralne higijene u toku trudnoće stvara se mogućnost za nastanak karijesa i oboljenja mekih oralnih tkiva. Dokazano je da parodontopatija u toku trudnoće direktno utiče na prevremeni porođaj i na rađanje deteta sa malom telesnom težinom. Sve rutinske stomatološke intervncije, kao što su lečenje i plombiranje zuba, vađenje zuba, snimanje zuba, uklanjanje mekih i čvrstih naslaga sa zuba, mogu se izvoditi tokom cele trudnoće, ali je najbezbedniji period i za majku i za fetus drugi trimestar. Trudnički gingivitis i granulom trudnoće se po porođaju mogu spontano povući.
Već sa nicanjem mlečnih zuba može se pojaviti karakterističan zubni kvar na njima, koji se naziva cirkularni karijes. Dokazana je transmisija kariogenih mikroorganizama sa majke na dete.
Osim dobre oralne higijene, koju postižemo osnovnim i pomoćnim sredstvima, neophodno je redovno unošenje fluorida, koji smanjuju mogućnost nastanka zubnog kvara. Uz navedeno, preporučuju se sredstv...a za ispiranje usta.
U toku trudnoće neophodne su bar 2 posete stomatologu. U toku njih bi se izvršila redovna kontrola stanja usta i zuba i eventualne intervencije. Pacijentkinja se u toku tih poseta može edukovati o sopstvenom oralnom zdravlju, kao i o oralnom zdravlju svog budućeg deteta.
Ključne reči:
Preventivna stomatologijaIzvor:
2018Izdavač:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024344462https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/821
Kolekcije
Institucija/grupa
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Lukić, Valentina PY - 2018 UR - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024344462 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/821 AB - Usled nepravilnog i nedovoljnog održavanja oralne higijene u toku trudnoće stvara se mogućnost za nastanak karijesa i oboljenja mekih oralnih tkiva. Dokazano je da parodontopatija u toku trudnoće direktno utiče na prevremeni porođaj i na rađanje deteta sa malom telesnom težinom. Sve rutinske stomatološke intervncije, kao što su lečenje i plombiranje zuba, vađenje zuba, snimanje zuba, uklanjanje mekih i čvrstih naslaga sa zuba, mogu se izvoditi tokom cele trudnoće, ali je najbezbedniji period i za majku i za fetus drugi trimestar. Trudnički gingivitis i granulom trudnoće se po porođaju mogu spontano povući. Već sa nicanjem mlečnih zuba može se pojaviti karakterističan zubni kvar na njima, koji se naziva cirkularni karijes. Dokazana je transmisija kariogenih mikroorganizama sa majke na dete. Osim dobre oralne higijene, koju postižemo osnovnim i pomoćnim sredstvima, neophodno je redovno unošenje fluorida, koji smanjuju mogućnost nastanka zubnog kvara. Uz navedeno, preporučuju se sredstva za ispiranje usta. U toku trudnoće neophodne su bar 2 posete stomatologu. U toku njih bi se izvršila redovna kontrola stanja usta i zuba i eventualne intervencije. Pacijentkinja se u toku tih poseta može edukovati o sopstvenom oralnom zdravlju, kao i o oralnom zdravlju svog budućeg deteta. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_821 ER -
@misc{ author = "Lukić, Valentina", year = "2018", abstract = "Usled nepravilnog i nedovoljnog održavanja oralne higijene u toku trudnoće stvara se mogućnost za nastanak karijesa i oboljenja mekih oralnih tkiva. Dokazano je da parodontopatija u toku trudnoće direktno utiče na prevremeni porođaj i na rađanje deteta sa malom telesnom težinom. Sve rutinske stomatološke intervncije, kao što su lečenje i plombiranje zuba, vađenje zuba, snimanje zuba, uklanjanje mekih i čvrstih naslaga sa zuba, mogu se izvoditi tokom cele trudnoće, ali je najbezbedniji period i za majku i za fetus drugi trimestar. Trudnički gingivitis i granulom trudnoće se po porođaju mogu spontano povući. Već sa nicanjem mlečnih zuba može se pojaviti karakterističan zubni kvar na njima, koji se naziva cirkularni karijes. Dokazana je transmisija kariogenih mikroorganizama sa majke na dete. Osim dobre oralne higijene, koju postižemo osnovnim i pomoćnim sredstvima, neophodno je redovno unošenje fluorida, koji smanjuju mogućnost nastanka zubnog kvara. Uz navedeno, preporučuju se sredstva za ispiranje usta. U toku trudnoće neophodne su bar 2 posete stomatologu. U toku njih bi se izvršila redovna kontrola stanja usta i zuba i eventualne intervencije. Pacijentkinja se u toku tih poseta može edukovati o sopstvenom oralnom zdravlju, kao i o oralnom zdravlju svog budućeg deteta.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_821" }
Lukić, V.. (2018). Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_821
Lukić V. Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič. 2018;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_821 .
Lukić, Valentina, "Prevencija oralnih oboljenja trudnica i male dece - vodič" (2018), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_821 .