Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi
Само за регистроване кориснике
2018
Дипломски рад (Објављена верзија)

Метаподаци
Приказ свих података о документуАпстракт
Benigni migrirajući glositis, ili Geografski jezik (GJ), je česta oralna mukozna promena čija etiologija i dalje nije razjašnjena. Simptomi, ako postoje, nisu izraženi i manifestuju se periodičnim žarenjem i peckanjem jezika sa pojačanom osetljivošću na određene namirnice. Subjektivne tegobe i objektivne promene dovode do propisivanja nepotrebne antigljivične terapije bez potvrđenog mikrobiološkog nalaza gljivice u brisu jezika.
Cilj ove studije bio je utvrditi da li je infekcija Candidom spp. povezana sa GJ-om. Osim toga, ciljevi su bili razjasniti koliko je često GJ pogrešno dijagnostikovan kao gljivična infekcija uz antigljivičnu terapiju, kao i da se definišu najzastupljeniji znaci i simptomi GJ-a. Studija je sprovedena na 35 ispitanika podeljenih u dve grupe: Kontrolna grupa (KG) - 17 dobrovoljaca sa klinički zdravom oralnom sluzokožom i geografski jezik grupa (GJG) - 17 ispitanika sa GJ-om. Nakon popunjavanja anamnestičkog upitnika obavljen je klinički pregled. Uzorci sa dorzal...ne površine jezika uzeti su pomoću sterilnih briseva i odmah zasejavani na Sabouraud agar sa dekstrozom na 37°C tokom 48 časova.
U kontrolnoj grupi, kod 22,2% ispitanika ustanovljena je Candida spp. na jeziku, dok je ova gljivična infekcija otkrivena na 17,6% uzoraka u GJ grupi (χ2 = 0,735). Među ispitanicima sa GJ-om, 58,8% je svesno svoje dijagnoze, a 29,4% je koristilo oralnu antigljivičnu terapiju za GJ lezije.
Zaključak: GJ nije u korelaciji sa izolacijom Candide spp. Upotreba antigljivične terapije za lečenje GJ promena je nepotrebna, istraživanje je pokazalo da je trećina pacijenata koristila terapiju po savetu nadležnih lekara.
Кључне речи:
Oralna medicinaИзвор:
2018Издавач:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024361358https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/850
Колекције
Институција/група
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Živanović, Tanja PY - 2018 UR - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024361358 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/850 AB - Benigni migrirajući glositis, ili Geografski jezik (GJ), je česta oralna mukozna promena čija etiologija i dalje nije razjašnjena. Simptomi, ako postoje, nisu izraženi i manifestuju se periodičnim žarenjem i peckanjem jezika sa pojačanom osetljivošću na određene namirnice. Subjektivne tegobe i objektivne promene dovode do propisivanja nepotrebne antigljivične terapije bez potvrđenog mikrobiološkog nalaza gljivice u brisu jezika. Cilj ove studije bio je utvrditi da li je infekcija Candidom spp. povezana sa GJ-om. Osim toga, ciljevi su bili razjasniti koliko je često GJ pogrešno dijagnostikovan kao gljivična infekcija uz antigljivičnu terapiju, kao i da se definišu najzastupljeniji znaci i simptomi GJ-a. Studija je sprovedena na 35 ispitanika podeljenih u dve grupe: Kontrolna grupa (KG) - 17 dobrovoljaca sa klinički zdravom oralnom sluzokožom i geografski jezik grupa (GJG) - 17 ispitanika sa GJ-om. Nakon popunjavanja anamnestičkog upitnika obavljen je klinički pregled. Uzorci sa dorzalne površine jezika uzeti su pomoću sterilnih briseva i odmah zasejavani na Sabouraud agar sa dekstrozom na 37°C tokom 48 časova. U kontrolnoj grupi, kod 22,2% ispitanika ustanovljena je Candida spp. na jeziku, dok je ova gljivična infekcija otkrivena na 17,6% uzoraka u GJ grupi (χ2 = 0,735). Među ispitanicima sa GJ-om, 58,8% je svesno svoje dijagnoze, a 29,4% je koristilo oralnu antigljivičnu terapiju za GJ lezije. Zaključak: GJ nije u korelaciji sa izolacijom Candide spp. Upotreba antigljivične terapije za lečenje GJ promena je nepotrebna, istraživanje je pokazalo da je trećina pacijenata koristila terapiju po savetu nadležnih lekara. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_850 ER -
@misc{ author = "Živanović, Tanja", year = "2018", abstract = "Benigni migrirajući glositis, ili Geografski jezik (GJ), je česta oralna mukozna promena čija etiologija i dalje nije razjašnjena. Simptomi, ako postoje, nisu izraženi i manifestuju se periodičnim žarenjem i peckanjem jezika sa pojačanom osetljivošću na određene namirnice. Subjektivne tegobe i objektivne promene dovode do propisivanja nepotrebne antigljivične terapije bez potvrđenog mikrobiološkog nalaza gljivice u brisu jezika. Cilj ove studije bio je utvrditi da li je infekcija Candidom spp. povezana sa GJ-om. Osim toga, ciljevi su bili razjasniti koliko je često GJ pogrešno dijagnostikovan kao gljivična infekcija uz antigljivičnu terapiju, kao i da se definišu najzastupljeniji znaci i simptomi GJ-a. Studija je sprovedena na 35 ispitanika podeljenih u dve grupe: Kontrolna grupa (KG) - 17 dobrovoljaca sa klinički zdravom oralnom sluzokožom i geografski jezik grupa (GJG) - 17 ispitanika sa GJ-om. Nakon popunjavanja anamnestičkog upitnika obavljen je klinički pregled. Uzorci sa dorzalne površine jezika uzeti su pomoću sterilnih briseva i odmah zasejavani na Sabouraud agar sa dekstrozom na 37°C tokom 48 časova. U kontrolnoj grupi, kod 22,2% ispitanika ustanovljena je Candida spp. na jeziku, dok je ova gljivična infekcija otkrivena na 17,6% uzoraka u GJ grupi (χ2 = 0,735). Među ispitanicima sa GJ-om, 58,8% je svesno svoje dijagnoze, a 29,4% je koristilo oralnu antigljivičnu terapiju za GJ lezije. Zaključak: GJ nije u korelaciji sa izolacijom Candide spp. Upotreba antigljivične terapije za lečenje GJ promena je nepotrebna, istraživanje je pokazalo da je trećina pacijenata koristila terapiju po savetu nadležnih lekara.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_850" }
Živanović, T.. (2018). Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_850
Živanović T. Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi. 2018;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_850 .
Živanović, Tanja, "Geografski jezik : problemi diferencijalne dijagnoze u svakodnevnoj praksi" (2018), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_850 .