Metode izrade indirektnih ispuna
Samo za registrovane korisnike
2017
Diplomski rad (Objavljena verzija)

Metapodaci
Prikaz svih podataka o dokumentuApstrakt
Indirektni ispuni su ispuni koji se izrađuju u laboratoriji na osnovu prethodnog uzetog otiska preparisanog kaviteta. Razlikujemo inlej, onlej, overlej i pinlej, u zavisnosti od površien zuba koja se restaurira.
Mogu se izrađivati od legura plemenitih metala, keramike i kompozitnih materijala. U zavisnosti od indikacija i izbora materijala, indireknti ispuni se izrađuju pomoću tri osnovne metode: direktna, indirektna i indirektno-direktna. Pored ovih metoda, tu je još i CAD/CAM metoda, kao najsavremenija, i poludirektna metoda izrade koja je rezervisana iskključivo za indirektne ispune koji se izrađuju od kompozitnih materijala.
Direktna metoda podrazumeva modelovanje budućeg ispuna direktno u ustima pomoću specijalne vrste voska, koji se potom šalje u zubotehničku laboratoriju. Ovom metodom mogu se izrađivati samo liveni indirektni ispuni.
Indirektna metoda podrazumeva izradu voštanog modela ispuna na radnom modelu koji je dobijen izlivanjem prethodno uzetog otiska. Otisak se uzima... elastomerima u punoj kašici. Ova tehnika izrade pogodna je za izradu sve tri vrste indirektnih ispuna (livenih, keramičkih, kompozitnih).
Indirektno-direktna metoda indikovana je kod izrade namenskih nadoknada. U osnovi je slična indirektnoj tehnici, s tim što je pre livenja potrebno proveriti formirani model u ustima.
CAD/CAM sistem koristi kompjuterski softver koji omogućava digitalni dizajn budućeg ispuna. Otisak se uzima pomoću optičke kamere, formira se 3D slika koja se šalje softveru i pristupa se izradi ispuna na licu mesta.
Ključne reči:
Indirektni ispuniIzvor:
2017, -Izdavač:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024329102https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/877
Kolekcije
Institucija/grupa
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Marković, Jovana PY - 2017 UR - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024329102 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/877 AB - Indirektni ispuni su ispuni koji se izrađuju u laboratoriji na osnovu prethodnog uzetog otiska preparisanog kaviteta. Razlikujemo inlej, onlej, overlej i pinlej, u zavisnosti od površien zuba koja se restaurira. Mogu se izrađivati od legura plemenitih metala, keramike i kompozitnih materijala. U zavisnosti od indikacija i izbora materijala, indireknti ispuni se izrađuju pomoću tri osnovne metode: direktna, indirektna i indirektno-direktna. Pored ovih metoda, tu je još i CAD/CAM metoda, kao najsavremenija, i poludirektna metoda izrade koja je rezervisana iskključivo za indirektne ispune koji se izrađuju od kompozitnih materijala. Direktna metoda podrazumeva modelovanje budućeg ispuna direktno u ustima pomoću specijalne vrste voska, koji se potom šalje u zubotehničku laboratoriju. Ovom metodom mogu se izrađivati samo liveni indirektni ispuni. Indirektna metoda podrazumeva izradu voštanog modela ispuna na radnom modelu koji je dobijen izlivanjem prethodno uzetog otiska. Otisak se uzima elastomerima u punoj kašici. Ova tehnika izrade pogodna je za izradu sve tri vrste indirektnih ispuna (livenih, keramičkih, kompozitnih). Indirektno-direktna metoda indikovana je kod izrade namenskih nadoknada. U osnovi je slična indirektnoj tehnici, s tim što je pre livenja potrebno proveriti formirani model u ustima. CAD/CAM sistem koristi kompjuterski softver koji omogućava digitalni dizajn budućeg ispuna. Otisak se uzima pomoću optičke kamere, formira se 3D slika koja se šalje softveru i pristupa se izradi ispuna na licu mesta. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Metode izrade indirektnih ispuna EP - UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_877 ER -
@misc{ author = "Marković, Jovana", year = "2017", abstract = "Indirektni ispuni su ispuni koji se izrađuju u laboratoriji na osnovu prethodnog uzetog otiska preparisanog kaviteta. Razlikujemo inlej, onlej, overlej i pinlej, u zavisnosti od površien zuba koja se restaurira. Mogu se izrađivati od legura plemenitih metala, keramike i kompozitnih materijala. U zavisnosti od indikacija i izbora materijala, indireknti ispuni se izrađuju pomoću tri osnovne metode: direktna, indirektna i indirektno-direktna. Pored ovih metoda, tu je još i CAD/CAM metoda, kao najsavremenija, i poludirektna metoda izrade koja je rezervisana iskključivo za indirektne ispune koji se izrađuju od kompozitnih materijala. Direktna metoda podrazumeva modelovanje budućeg ispuna direktno u ustima pomoću specijalne vrste voska, koji se potom šalje u zubotehničku laboratoriju. Ovom metodom mogu se izrađivati samo liveni indirektni ispuni. Indirektna metoda podrazumeva izradu voštanog modela ispuna na radnom modelu koji je dobijen izlivanjem prethodno uzetog otiska. Otisak se uzima elastomerima u punoj kašici. Ova tehnika izrade pogodna je za izradu sve tri vrste indirektnih ispuna (livenih, keramičkih, kompozitnih). Indirektno-direktna metoda indikovana je kod izrade namenskih nadoknada. U osnovi je slična indirektnoj tehnici, s tim što je pre livenja potrebno proveriti formirani model u ustima. CAD/CAM sistem koristi kompjuterski softver koji omogućava digitalni dizajn budućeg ispuna. Otisak se uzima pomoću optičke kamere, formira se 3D slika koja se šalje softveru i pristupa se izradi ispuna na licu mesta.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Metode izrade indirektnih ispuna", pages = "", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_877" }
Marković, J.. (2017). Metode izrade indirektnih ispuna. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_877
Marković J. Metode izrade indirektnih ispuna. 2017;:null-. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_877 .
Marković, Jovana, "Metode izrade indirektnih ispuna" (2017), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_877 .