SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada

Authorized Users Only
2018
Authors
Jovanović, Aleksa
Contributors
Todorović, Aleksandar
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Kompjuterski vođeno dizajniranje - CAD (Computer Aided Design) i kompjuterski vođena izrada CAM (Computer Aided Manufacturing) – CAD/CAM tehnologija jeste danas visoko zastupljena u svim aspektima stomatologije u razvijenom svetu. Cilj ove tehnologije jeste skratiti vreme izrade protetskog rada, smanjiti mogućnost grešaka koje su moguće u tahnici/laboratoriji i omogućavanje protetske sanacije u jednoj ili nekoliko poseta. Sa razvojem ovakvih sistema došlo je i do razvoja novih i usavršavanja već poznatih materijala kao i njihova upotreba u ovim sistemima. Umesto korišćenja relativno homogenih materijala mogu se koristiti heterogeni materijali koji će respektovati dinamičku analizu sila koje se javljaju u ustima. Mašinski materijali koji se koriste za izradu nadoknada pomoću CAD-CAM tehnologije predstavljaju novu generaciju dentalnih materijala koji poseduju određene osobine kao što su mašinska obradivost, da budu bez pora, prilagođenost adhezivnom cementiranju, da su mehaničke osobine ...približne osobinama gleđi i da poseduju visok stepen estetike. Jedno od očiglednih ograničenja CAD-CAM tehnologije je, još uvek, relativno mali izbor materijala kojim se postižu vrhunski estetski efekti, a od kojih se izrađuju višečlane konstrukcije. Materijali koji se trenutno koriste u CAD-CAM sistemima su različite vrste keramike, CP titan i legure titana, kobalt-hrom-molibden lehure i kompoziti.

Keywords:
Stomatološki materijali
Source:
2018
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024344974
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/885
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Jovanović, Aleksa
PY  - 2018
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024344974
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/885
AB  - Kompjuterski vođeno dizajniranje - CAD (Computer Aided Design) i kompjuterski vođena izrada CAM (Computer Aided Manufacturing) – CAD/CAM tehnologija jeste danas visoko zastupljena u svim aspektima stomatologije u razvijenom svetu. Cilj ove tehnologije jeste skratiti vreme izrade protetskog rada, smanjiti mogućnost grešaka koje su moguće u tahnici/laboratoriji i omogućavanje protetske sanacije u jednoj ili nekoliko poseta. Sa razvojem ovakvih sistema došlo je i do razvoja novih i usavršavanja već poznatih materijala kao i njihova upotreba u ovim sistemima. Umesto korišćenja relativno homogenih materijala mogu se koristiti heterogeni materijali koji će respektovati dinamičku analizu sila koje se javljaju u ustima. Mašinski materijali koji se koriste za izradu nadoknada pomoću CAD-CAM tehnologije predstavljaju novu generaciju dentalnih materijala koji poseduju određene osobine kao što su mašinska obradivost, da budu bez pora, prilagođenost adhezivnom cementiranju, da su mehaničke osobine približne osobinama gleđi i da poseduju visok stepen estetike. Jedno od očiglednih ograničenja CAD-CAM tehnologije je, još uvek, relativno mali izbor materijala kojim se postižu vrhunski estetski efekti, a od kojih se izrađuju višečlane konstrukcije. Materijali koji se trenutno koriste u CAD-CAM sistemima su različite vrste keramike, CP titan i legure titana, kobalt-hrom-molibden lehure i kompoziti.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885
ER  - 
@misc{
author = "Jovanović, Aleksa",
year = "2018",
abstract = "Kompjuterski vođeno dizajniranje - CAD (Computer Aided Design) i kompjuterski vođena izrada CAM (Computer Aided Manufacturing) – CAD/CAM tehnologija jeste danas visoko zastupljena u svim aspektima stomatologije u razvijenom svetu. Cilj ove tehnologije jeste skratiti vreme izrade protetskog rada, smanjiti mogućnost grešaka koje su moguće u tahnici/laboratoriji i omogućavanje protetske sanacije u jednoj ili nekoliko poseta. Sa razvojem ovakvih sistema došlo je i do razvoja novih i usavršavanja već poznatih materijala kao i njihova upotreba u ovim sistemima. Umesto korišćenja relativno homogenih materijala mogu se koristiti heterogeni materijali koji će respektovati dinamičku analizu sila koje se javljaju u ustima. Mašinski materijali koji se koriste za izradu nadoknada pomoću CAD-CAM tehnologije predstavljaju novu generaciju dentalnih materijala koji poseduju određene osobine kao što su mašinska obradivost, da budu bez pora, prilagođenost adhezivnom cementiranju, da su mehaničke osobine približne osobinama gleđi i da poseduju visok stepen estetike. Jedno od očiglednih ograničenja CAD-CAM tehnologije je, još uvek, relativno mali izbor materijala kojim se postižu vrhunski estetski efekti, a od kojih se izrađuju višečlane konstrukcije. Materijali koji se trenutno koriste u CAD-CAM sistemima su različite vrste keramike, CP titan i legure titana, kobalt-hrom-molibden lehure i kompoziti.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885"
}
Jovanović, A.. (2018). Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885
Jovanović A. Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada. 2018;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885 .
Jovanović, Aleksa, "Mašinski materijali za izradu zubnih nadoknada" (2018),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_885 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB