SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Javnozdravstvene mere prevencije karijesa

Authorized Users Only
2018
Authors
Alimpić, Aleksandar
Contributors
Gajić, Ivanka
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Karijes predstavlja oboljenje čvrstih zubnih tkiva (gleđ, dentin, cement), koje se karakteriše procesima demineralizacije i remineralizacije i njegova etiologija je multifaktorijalna. Karijes je najčešće oboljenje usta i zuba i velika učestalost ga ubraja među najčešća oboljenja savremenog čoveka. Danas postoji veliki broj faktora koji utiču na nastanak i doprinose nastanku karijesa. U faktore rizika se ubraja: nepravilna ishrana, neadekvatna oralna higijena, nedovoljan unos (aplikacija) fluora, pušenje, alkoholizam, neadekvatna stomatološka zaštita, nezadovoljavajuća znanja, navike, stavovi, ponašanja pojedinca, grupa, društva, nedostatak javnozdravstvenih mera prevencije, siromaštvo. Karijes ispunjava sve javnozdravstvene kriterijume što ga direktno svrstava u javnozdravstveni problem. Prevalencija i incidencija karijesa su vrlo visoke. Oboljenje je rasprostranjeno u svim populacionim grupama, što znači da je ovim oboljenjem ugrožena celokupna populacija. Karijes ima veliki uticaj n...a pojedinca, zajednicu u kojoj on živi, kao i na društvo u celini. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja i povređivanja su izuzetno visoki i opterećuju kako pojedinca i njegovu porodicu, tako i celokupno društvo. Da bi se sve ovo predupredilo i sprečilo, potrebno je poštovanje i sprovođenje javnozdravstvenih mera. Mere koje se koriste su politika hrane i ishrane i razne druge nacionalne politike, zdravstveno vaspitanje na svim nivoima, fluorisanje vode za piće, donošenje zakona i njihovo sprovođenje. Sve ove mere su jako značajne u prevenciji karijesa i dovode do pozitivnih rezultata i do smanjenja prisustva karijesa u populaciji.

Keywords:
Karijes
Source:
2018
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024363150
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/897
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Alimpić, Aleksandar
PY  - 2018
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024363150
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/897
AB  - Karijes predstavlja oboljenje čvrstih zubnih tkiva (gleđ, dentin, cement), koje se karakteriše procesima demineralizacije i remineralizacije i njegova etiologija je multifaktorijalna. Karijes je najčešće oboljenje usta i zuba i velika učestalost ga ubraja među najčešća oboljenja savremenog čoveka. Danas postoji veliki broj faktora koji utiču na nastanak i doprinose nastanku karijesa. U faktore rizika se ubraja: nepravilna ishrana, neadekvatna oralna higijena, nedovoljan unos (aplikacija) fluora, pušenje, alkoholizam, neadekvatna stomatološka zaštita, nezadovoljavajuća znanja, navike, stavovi, ponašanja pojedinca, grupa, društva, nedostatak javnozdravstvenih mera prevencije, siromaštvo. Karijes ispunjava sve javnozdravstvene kriterijume što ga direktno svrstava u javnozdravstveni problem. Prevalencija i incidencija karijesa su vrlo visoke. Oboljenje je rasprostranjeno u svim populacionim grupama, što znači da je ovim oboljenjem ugrožena celokupna populacija. Karijes ima veliki uticaj  na pojedinca, zajednicu u kojoj on živi, kao i na društvo u celini. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja i povređivanja su izuzetno visoki i opterećuju kako pojedinca i njegovu porodicu, tako i celokupno društvo. Da bi se sve ovo predupredilo i sprečilo, potrebno je poštovanje i sprovođenje javnozdravstvenih mera. Mere koje se koriste su politika hrane i ishrane i razne druge nacionalne politike, zdravstveno vaspitanje na svim nivoima, fluorisanje vode za piće, donošenje zakona i njihovo sprovođenje. Sve ove mere su jako značajne u prevenciji karijesa i dovode do pozitivnih rezultata i do smanjenja prisustva karijesa u populaciji.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Javnozdravstvene mere prevencije karijesa
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897
ER  - 
@misc{
author = "Alimpić, Aleksandar",
year = "2018",
abstract = "Karijes predstavlja oboljenje čvrstih zubnih tkiva (gleđ, dentin, cement), koje se karakteriše procesima demineralizacije i remineralizacije i njegova etiologija je multifaktorijalna. Karijes je najčešće oboljenje usta i zuba i velika učestalost ga ubraja među najčešća oboljenja savremenog čoveka. Danas postoji veliki broj faktora koji utiču na nastanak i doprinose nastanku karijesa. U faktore rizika se ubraja: nepravilna ishrana, neadekvatna oralna higijena, nedovoljan unos (aplikacija) fluora, pušenje, alkoholizam, neadekvatna stomatološka zaštita, nezadovoljavajuća znanja, navike, stavovi, ponašanja pojedinca, grupa, društva, nedostatak javnozdravstvenih mera prevencije, siromaštvo. Karijes ispunjava sve javnozdravstvene kriterijume što ga direktno svrstava u javnozdravstveni problem. Prevalencija i incidencija karijesa su vrlo visoke. Oboljenje je rasprostranjeno u svim populacionim grupama, što znači da je ovim oboljenjem ugrožena celokupna populacija. Karijes ima veliki uticaj  na pojedinca, zajednicu u kojoj on živi, kao i na društvo u celini. Troškovi koji nastaju usled oralnih oboljenja i povređivanja su izuzetno visoki i opterećuju kako pojedinca i njegovu porodicu, tako i celokupno društvo. Da bi se sve ovo predupredilo i sprečilo, potrebno je poštovanje i sprovođenje javnozdravstvenih mera. Mere koje se koriste su politika hrane i ishrane i razne druge nacionalne politike, zdravstveno vaspitanje na svim nivoima, fluorisanje vode za piće, donošenje zakona i njihovo sprovođenje. Sve ove mere su jako značajne u prevenciji karijesa i dovode do pozitivnih rezultata i do smanjenja prisustva karijesa u populaciji.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Javnozdravstvene mere prevencije karijesa",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897"
}
Alimpić, A.. (2018). Javnozdravstvene mere prevencije karijesa. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897
Alimpić A. Javnozdravstvene mere prevencije karijesa. 2018;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897 .
Alimpić, Aleksandar, "Javnozdravstvene mere prevencije karijesa" (2018),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_897 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB