SMILE – Repository of the Faculty of Dental Medicine
University of Belgrade - Faculty of Dental Medicine
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   SMILE
  • Stomatološki fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi

Authorized Users Only
2018
Authors
Ljubisavljević, Marija
Contributors
Stojčev-Stajčić, Ljiljana
Bachelor Thesis (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Pod pojmom “pacijent rizika” u stomatološkoj ordinaciji podrazumeva se pacijent čije je opšte zdravstveno stanje u toj meri ugroženo da bi i uobičajena stomatološka intervencija mogla da ga dodatno pogorša ako se ne bi preduzele odgovarajuće mere predostrožnosti ili izvela adekvatna priprema pacijenta (premedikacija). Zbog specifičnosti sistemskih bolesti neophodno je strogo pridržavanje određenih procedura pre, u toku i nakon stomatološke intervencije. Stomatolog planiranom intervencijom može da pogorša osnovno oboljenje ukoliko se ne pridržava određenih principa, sa druge strane i ovi pacijenti mogu predstavljati rizik za stomatologa i ostalo osoblje ako su u pitanju transmisione bolesti kao što su hepatitis B, AIDS i sl. Da bi se rizik od pogoršavanja osnovne bolesti sveo na minimum neophodno je da se pre intervencije detaljno registruju podaci putem anamneze. Time se stomatolog obaveštava o opštem zdravstvenom stanju pacijenta, njenom trajanju, korišćenim medikamentima i sl. Posto...janje određenog hroničnog oboljenja kod pacijenta rizika često zahteva i preduzimanje posebnih mera opreza pri stomatološkom zbrinjavanju. Ove mere podrazumevaju premedikaciju, zaštitu antibioticima, intervencije zakazane određenim danima ili delovima dana. Za adekvatno zbrinjavanje i lečenje ovih pacijenta, u nekim slučajevima, potrebna je i konsultacija stomatologa sa lekarom koji leči hroničnu bolest, pogotovo ako je u pitanju modifikacija postojeće terapije, koja se po pravilu obavlja pismenim putem. Bolesti koje zahtevaju poseban tretman ili pripremu kada su u pitanju oralnohirurške intervencije jesu respiratorni, kardiovaskularni i endokrini sistem, oboljenja bubrega i jetre, imunski i neuromuskularni sistem, maligna i hemoragijska oboljenja.

Keywords:
Oralna hirurgija
Source:
2018
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903
URI
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024341390
https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/903
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Stomatološki fakultet
TY  - THES
AU  - Ljubisavljević, Marija
PY  - 2018
UR  - https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/1024341390
UR  - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/903
AB  - Pod pojmom “pacijent rizika” u stomatološkoj ordinaciji podrazumeva se pacijent čije je opšte zdravstveno stanje u toj meri ugroženo da bi i uobičajena stomatološka intervencija mogla da ga dodatno pogorša ako se ne bi preduzele odgovarajuće mere predostrožnosti ili izvela adekvatna priprema pacijenta (premedikacija). Zbog specifičnosti sistemskih bolesti neophodno je strogo pridržavanje određenih procedura pre, u toku i nakon stomatološke intervencije. Stomatolog planiranom intervencijom može da pogorša osnovno oboljenje ukoliko se ne pridržava određenih principa, sa druge strane i ovi pacijenti mogu predstavljati rizik za stomatologa i ostalo osoblje ako su u pitanju transmisione bolesti kao što su hepatitis B, AIDS i sl.  Da bi se rizik od pogoršavanja osnovne bolesti sveo na minimum neophodno je da se pre intervencije detaljno registruju podaci putem anamneze. Time se stomatolog obaveštava o opštem zdravstvenom stanju pacijenta, njenom trajanju, korišćenim medikamentima i sl. Postojanje određenog hroničnog oboljenja kod pacijenta rizika često zahteva i preduzimanje posebnih mera opreza pri stomatološkom zbrinjavanju. Ove mere podrazumevaju premedikaciju, zaštitu antibioticima, intervencije zakazane određenim danima ili delovima dana. Za adekvatno zbrinjavanje i lečenje ovih pacijenta, u nekim slučajevima, potrebna je i konsultacija stomatologa sa lekarom koji leči hroničnu bolest, pogotovo ako je u pitanju modifikacija postojeće terapije, koja se po pravilu obavlja pismenim putem. Bolesti koje zahtevaju poseban tretman ili pripremu kada su u pitanju oralnohirurške intervencije  jesu respiratorni, kardiovaskularni i endokrini sistem, oboljenja bubrega i jetre, imunski i neuromuskularni sistem, maligna i hemoragijska oboljenja.
PB  - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
T1  - Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903
ER  - 
@misc{
author = "Ljubisavljević, Marija",
year = "2018",
abstract = "Pod pojmom “pacijent rizika” u stomatološkoj ordinaciji podrazumeva se pacijent čije je opšte zdravstveno stanje u toj meri ugroženo da bi i uobičajena stomatološka intervencija mogla da ga dodatno pogorša ako se ne bi preduzele odgovarajuće mere predostrožnosti ili izvela adekvatna priprema pacijenta (premedikacija). Zbog specifičnosti sistemskih bolesti neophodno je strogo pridržavanje određenih procedura pre, u toku i nakon stomatološke intervencije. Stomatolog planiranom intervencijom može da pogorša osnovno oboljenje ukoliko se ne pridržava određenih principa, sa druge strane i ovi pacijenti mogu predstavljati rizik za stomatologa i ostalo osoblje ako su u pitanju transmisione bolesti kao što su hepatitis B, AIDS i sl.  Da bi se rizik od pogoršavanja osnovne bolesti sveo na minimum neophodno je da se pre intervencije detaljno registruju podaci putem anamneze. Time se stomatolog obaveštava o opštem zdravstvenom stanju pacijenta, njenom trajanju, korišćenim medikamentima i sl. Postojanje određenog hroničnog oboljenja kod pacijenta rizika često zahteva i preduzimanje posebnih mera opreza pri stomatološkom zbrinjavanju. Ove mere podrazumevaju premedikaciju, zaštitu antibioticima, intervencije zakazane određenim danima ili delovima dana. Za adekvatno zbrinjavanje i lečenje ovih pacijenta, u nekim slučajevima, potrebna je i konsultacija stomatologa sa lekarom koji leči hroničnu bolest, pogotovo ako je u pitanju modifikacija postojeće terapije, koja se po pravilu obavlja pismenim putem. Bolesti koje zahtevaju poseban tretman ili pripremu kada su u pitanju oralnohirurške intervencije  jesu respiratorni, kardiovaskularni i endokrini sistem, oboljenja bubrega i jetre, imunski i neuromuskularni sistem, maligna i hemoragijska oboljenja.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet",
title = "Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903"
}
Ljubisavljević, M.. (2018). Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi. 
Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903
Ljubisavljević M. Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi. 2018;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903 .
Ljubisavljević, Marija, "Pacijenti rizika u oralnohirurškoj praksi" (2018),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_903 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Smile – School of dental Medicine dIgitaL archivE | Send Feedback

OpenAIRERCUB