Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu
Само за регистроване кориснике
2019
Дипломски рад (Објављена верзија)

Метаподаци
Приказ свих података о документуАпстракт
Endodontska terapija predstavlja veoma kompleksnu i zahtevnu intervenciju koja se odvija u veoma malom prostoru. Takvoj proceduri je potrebno da se dejstvo nekih drugih faktora iz usne duplje svede na minimum a to se može postići samo potpunom izolacijom zuba. Uz adekvatnu izolaciju se ostvaruje apsolutno suvo radno polje što je prioritet u toku endodontske terapije. Izolaciju je moguće postići jedino upotrebom koferdama koji ima mnoge pogodnosti u stomatologiji. Neprihvatljivo je da i danas postoje stomatolozi koji smatraju da se endodontska terapija može adekvatno izvesti bez upotrebe koferdama. Komplet za izolaciju se sastoji od više instrumenata a to su: elastična guma, držač gume (ram), klešta za pravljenje otvora na gumi, kvačice koje fiksiraju gumu, klešta za postavku kvačica, šablon za lokalizaciju otvora, lubrikanti, dentalni konac i makaze. Pri definitvnoj postavci koferdama značajnu ulogu ima dentalni konac koji služi za potiskivanje gume u interdentalne prostore. Prilikom p...ostavke koferdama određenim tehnikama je obavezno uvezati kvačice dentalnim koncem i tako sprečiti moguće aspiracije ili gutanje kvačica. Prednosti koferdama se ogledaju prvenstevno u zaštiti pacijenata od aspiracije i gutanja instrumenata, potiskivanju mekih tkiva usne duplje kao i zaštite stomatologa od mogućih infekcija. Koferdam se ne može koristiti kod izraženih teskoba i malpozicija zuba, kod osoba koja dišu na usta, ukoliko su osobe alergične na materijal od kojih je koferdam izrađen kao i osobe koje boluju od epilepsije.
Postoje različite tehnike za postavljanje koferdama u stomatološkoj praksi. U stomatološkoj praksi se najčešće postavlja prvo kvačica pa se guma razvlači preko nje, nešto ređe se prvo guma prevlači preko zuba pa se onda fiksira kvačicom ili se pak kvačica i guma aplikuju istovremeno.
Pored apsolutno suvog radnog polja postoji i relativno suvo radno polje koje se postiže pomoću stomatoloških aspiratora, retrakcionog konca, različitih tipova vaterolni kao i držača za vaterolne.
Кључне речи:
Endodoncija / Suvo radno poljeИзвор:
2019Издавач:
- Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet
Колекције
Институција/група
Stomatološki fakultetTY - THES AU - Melović, Aleksa PY - 2019 UR - https://smile.stomf.bg.ac.rs/handle/123456789/2950 AB - Endodontska terapija predstavlja veoma kompleksnu i zahtevnu intervenciju koja se odvija u veoma malom prostoru. Takvoj proceduri je potrebno da se dejstvo nekih drugih faktora iz usne duplje svede na minimum a to se može postići samo potpunom izolacijom zuba. Uz adekvatnu izolaciju se ostvaruje apsolutno suvo radno polje što je prioritet u toku endodontske terapije. Izolaciju je moguće postići jedino upotrebom koferdama koji ima mnoge pogodnosti u stomatologiji. Neprihvatljivo je da i danas postoje stomatolozi koji smatraju da se endodontska terapija može adekvatno izvesti bez upotrebe koferdama. Komplet za izolaciju se sastoji od više instrumenata a to su: elastična guma, držač gume (ram), klešta za pravljenje otvora na gumi, kvačice koje fiksiraju gumu, klešta za postavku kvačica, šablon za lokalizaciju otvora, lubrikanti, dentalni konac i makaze. Pri definitvnoj postavci koferdama značajnu ulogu ima dentalni konac koji služi za potiskivanje gume u interdentalne prostore. Prilikom postavke koferdama određenim tehnikama je obavezno uvezati kvačice dentalnim koncem i tako sprečiti moguće aspiracije ili gutanje kvačica. Prednosti koferdama se ogledaju prvenstevno u zaštiti pacijenata od aspiracije i gutanja instrumenata, potiskivanju mekih tkiva usne duplje kao i zaštite stomatologa od mogućih infekcija. Koferdam se ne može koristiti kod izraženih teskoba i malpozicija zuba, kod osoba koja dišu na usta, ukoliko su osobe alergične na materijal od kojih je koferdam izrađen kao i osobe koje boluju od epilepsije. Postoje različite tehnike za postavljanje koferdama u stomatološkoj praksi. U stomatološkoj praksi se najčešće postavlja prvo kvačica pa se guma razvlači preko nje, nešto ređe se prvo guma prevlači preko zuba pa se onda fiksira kvačicom ili se pak kvačica i guma aplikuju istovremeno. Pored apsolutno suvog radnog polja postoji i relativno suvo radno polje koje se postiže pomoću stomatoloških aspiratora, retrakcionog konca, različitih tipova vaterolni kao i držača za vaterolne. PB - Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet T1 - Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2950 ER -
@misc{ author = "Melović, Aleksa", year = "2019", abstract = "Endodontska terapija predstavlja veoma kompleksnu i zahtevnu intervenciju koja se odvija u veoma malom prostoru. Takvoj proceduri je potrebno da se dejstvo nekih drugih faktora iz usne duplje svede na minimum a to se može postići samo potpunom izolacijom zuba. Uz adekvatnu izolaciju se ostvaruje apsolutno suvo radno polje što je prioritet u toku endodontske terapije. Izolaciju je moguće postići jedino upotrebom koferdama koji ima mnoge pogodnosti u stomatologiji. Neprihvatljivo je da i danas postoje stomatolozi koji smatraju da se endodontska terapija može adekvatno izvesti bez upotrebe koferdama. Komplet za izolaciju se sastoji od više instrumenata a to su: elastična guma, držač gume (ram), klešta za pravljenje otvora na gumi, kvačice koje fiksiraju gumu, klešta za postavku kvačica, šablon za lokalizaciju otvora, lubrikanti, dentalni konac i makaze. Pri definitvnoj postavci koferdama značajnu ulogu ima dentalni konac koji služi za potiskivanje gume u interdentalne prostore. Prilikom postavke koferdama određenim tehnikama je obavezno uvezati kvačice dentalnim koncem i tako sprečiti moguće aspiracije ili gutanje kvačica. Prednosti koferdama se ogledaju prvenstevno u zaštiti pacijenata od aspiracije i gutanja instrumenata, potiskivanju mekih tkiva usne duplje kao i zaštite stomatologa od mogućih infekcija. Koferdam se ne može koristiti kod izraženih teskoba i malpozicija zuba, kod osoba koja dišu na usta, ukoliko su osobe alergične na materijal od kojih je koferdam izrađen kao i osobe koje boluju od epilepsije. Postoje različite tehnike za postavljanje koferdama u stomatološkoj praksi. U stomatološkoj praksi se najčešće postavlja prvo kvačica pa se guma razvlači preko nje, nešto ređe se prvo guma prevlači preko zuba pa se onda fiksira kvačicom ili se pak kvačica i guma aplikuju istovremeno. Pored apsolutno suvog radnog polja postoji i relativno suvo radno polje koje se postiže pomoću stomatoloških aspiratora, retrakcionog konca, različitih tipova vaterolni kao i držača za vaterolne.", publisher = "Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet", title = "Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2950" }
Melović, A.. (2019). Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu. Univerzitet u Beogradu, Stomatološki fakultet.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2950
Melović A. Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu. 2019;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2950 .
Melović, Aleksa, "Suvo radno polje – način postizanja i značaj u endodontskom radu" (2019), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_smile_2950 .